Na hry do Pekingu odletí rekordní česká výprava! V nominaci je zatím 113 sportovců

Peking 2022
Peking 2022
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Česká výprava na zimních olympijských hrách v Pekingu 2022 bude rekordní. Nominaci si zatím vybojovalo 113 sportovců, spolu s nimi odcestuje 140 členů doprovodu. Česká republika má své zastoupení ve všech patnácti sportech, vůbec poprvé se na hrách přestaví čeští curleři, hokejistky či skokanky na lyžích. Hry začnou slavnostním zahájením v čínské metropoli na stadionu Ptačí hnízdo v pátek 4. února.

„Máme největší výpravu v historii, ještě nikdy necestovalo na zimní olympijské hry více než 100 sportovců. Ester Ledecká má znovu dvě nominace, v alpském lyžování i ve snowboardingu. Výprava je tak početná právě i díky premiérové účasti českých hokejistek,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Držím všem pěsti, aby si splnili na olympijských hrách své sportovní sny. Třeba se dočkáme i nějakého skvělého překvapení.

Nominace se v dalších dnech ještě může měnit. „Na žádost některých sportovních svazů jsme uvedli do současné nominace pouze místa. Konkrétní jména k nim budou doplněna až v následujících dnech. To se týká biatlonu a hokeje,“ vysvětlil Martin Doktor, šéf olympijské mise. Do počtu českých účastníků mohou zasáhnout změny v kvalifikacích i realokace od mezinárodních sportovních federací, což bývá případ zejména lyžařů a snowboardistů.

Největší je hokejová komunita

Hokejová skupina bude v Pekingu z českého pohledu nejpočetnější – hokejistek a hokejistů je 48. Tradičně silní jsou lyžaři a snowboardisté, z nichž nejpočetnější skupinu tvoří běžci na lyžích. Poprvé se představí i krasobruslařský tým zastoupený ve všech čtyřech disciplínách.

V nominaci i nadále figuruje snowboardcrossařka Eva Samková, která si v prosinci zlomila obě nohy v kotnících. „Eva je kvalifikovaná i nominovaná svazem a o tom, zda pojede, se bude rozhodovat na poslední chvíli. Podmínka účasti sportovce samozřejmě je, aby měl odpovídající zdravotní stav. O něm rozhodnou její lékaři. Budeme respektovat jakékoli Evino rozhodnutí,“ ujistil Martin Doktor.

Nejvýraznějšími osobnostmi českého olympijského týmu jsou Ester Ledecká, která na předchozích hrách v Pchjongčchangu triumfovala ve dvou různých sportech – alpském lyžování a snowboardingu. A také šestinásobná olympijská medailistka v rychlobruslení Martina Sáblíková.

„V současné době, kdy není nic jisté, je těžké cokoli odhadovat. Ale já jako šéf olympijského výboru našim sportovcům věřím. Ester Ledecká a Martina Sáblíková jsou stálice, máme skvělé biatlonisty,“ podotkl Jiří Kejval. „Držíme pěsti Evce Samkové, aby se stihla uzdravit. A samozřejmě všem, aby si splnili na olympijských hrách své sportovní sny. Třeba se dočkáme i nějakého skvělého překvapení.“

O sportovce se postará medicínský tým, který v čele se šéflékařem Jiřím Neumannem a hlavním fyzioterapeutem Pavlem Kolářem bude pracovat ve třech olympijských vesnicích. Přihlášku na hry odešle Český olympijský výbor v pátek 21. ledna 2022.

líbil se ti článek?