Česká výprava pro OH v Tokiu má nakonec 115 sportovců

Tokio 2020
Tokio 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Nominaci na olympijské hry do Tokia si vybojovalo 117 sportovců, do Tokia jich nakonec pojede 115. Svou účast na poslední chvíli zrušila kvůli zranění achillovky a zad překážkářka Zuzana Hejnová, do Tokia nakonec nepojede ani chodkyně Anežka Drahotová, která sice vyhrála svůj spor proti dopingovému obvinění, ale nakonec kvůli poklesu formy se rozhodla, že na olympijské hry také neodcestuje. Na OH tak pojedou zástupci 22 sportů. Olympijské hry začnou slavnostním zahájením v Tokiu 23. července.

„Je senzační, že se nominace rozšířila ještě o basketbalisty, kteří sehráli skvělý turnaj. Pro nás to sice znamená další velké starosti s organizací, s vedením basketbalového týmu jsme byli ve spojení prakticky okamžitě po skončení zápasu, ale moc nás to těší,“ radoval se šéf výpravy Martin Doktor. „Kolektivní sport vždy na olympijských hrách zlepší týmového ducha,“ uvedl.

Nejpočetnější tým mají atleti, v němž je celkem 28. Basketbalistů je dvanáct, plavecké sporty mají devět zástupců, střelba osm, veslování a cyklistika sedm, tenis šest, jezdectví šest včetně jednoho náhradníka. „Máme velký tým z jezdectví, jelikož koně potřebují velkou péči. Je to pro nás novinka, zajímavá zkušenost, ale z hlediska organizace docela výzva,“ řekl Martin Doktor.

Trpělivost a víra

Rychlostní kanoistika, vodní slalom a plážový volejbal vysílají po čtyřech sportovcích. Tři hráči do dvouhry se kvalifikovali ve stolním tenise. Po dvou sportovcích bude reprezentovat v golfu, sportovní gymnastice, judu, moderním pětiboji, šermu a triatlonu. Zastoupení mají také  jachting, lukostřelba, sportovní lezení, vzpírání a zápas.

„V týmu jsou olympijští medailisté z posledních her včetně judistického šampiona Lukáše Krpálka. Medailové naděje máme v řadě sportů, a to včetně sportovního lezení, které je v programu her poprvé,“ dodal Doktor.

Medailové naděje máme v řadě sportů, a to včetně sportovního lezení, které je v programu her poprvé.

Tým, který bude závodit na různých místech Japonska, zajistí 138 členů doprovodu – trenérů, mechaniků, lékařů, fyzioterapeutů a dalších členů servisního týmu. „Cyklisté budou v Izu, část atletů poletí přímo do Sappora,“ vysvětluje Doktor.

„Pro většinu lidí z přípravného týmu jsme využili akreditace, které umožňují pouze vstup do olympijské vesnice. Aby sportovci měli co nejlepší zajištění, využíváme naplno střídání akreditací pro trenéry a medicínský tým. Věřím, že sportovcům dokážeme společně zajistit nejlepší možnou péči.“

Tým, jenž zajišťuje přípravy, odletí do Tokia 7. a 8. července. Už předtím se ale na přípravný kemp do Tokia vydají vodní slalomáři. O pár dní později naopak cestují za aklimatizací a závěrečnou přípravou do prefektury Kóči rychlostní kanoisté, zázemí tu pak najdou plavci, atleti a veslařky.

Tady ji máme! 😍 Nástupová kolekce pro Tokio
(2:16)

„Chtěl bych všem sportovcům a trenérům poděkovat za trpělivost a víru, že při odložení olympijských her vytrvali v tréninkovém úsilí a bojovali o nominaci. Samotná účast na letošních olympijských hrách je velkým vítězstvím – pro sportovce, členy realizačních týmů i celý sport,“ řekl Jiří Kejval, předseda ČOV.

Kompletní nominaci sportovců si můžete Jmenovitá nominace .
Kompletní fotogalerii nominovaných sportovců si můžete stáhnout zde.

líbil se ti článek?