Moje cesta: Kanoista Fuksa vás zaveze do loděnice a ukáže krásu i náročnost svého sportu

Toyota
Toyota
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Vítejte v Nymburce. Zde na Labi trénuje dvojnásobný olympionik a několikanásobný medailista z MS a ME rychlostní kanoista Martin Fuksa, který vám představí svůj milovaný sport.

 

„V Nymburce je můj mateřský oddíl. Rodič sem přivede dítě a hned si může vyzkoušet nejdřív kajak, který je jednodušší a potom i kánoi,“ říká Martin Fuksa, který v létě pozoruje kolem sebe nejvíc zájemců o kanoistiku.

„Pak ale část opadne, protože přijde zima a každému se nechce úplně chodit. Pak tedy zbydou jen ty silnější kusy. Není to nějaký kroužek. Je to věc, která musí člověka bavit, najít si tady své místo a prostě sem chodit,“ upozorňuje účastník her v Riu 2016 a Tokiu 2020.

„Rychlostní kanoistiku jen tak běžní lidé neprovozují. Náš sport je čistě o dřině, pádlujeme pořád na jednu stranu a není to úplně jednoduché. Klečím na jedné noze a druhou mám vepředu. Páteř je trochu vychýlená na tu pravou stranu, což není úplně dobře. Musím pak dělat kompenzační cvičení,“ zdůrazňuje Fuksa, který chtěl být původně profesionální hokejista, ale nakonec stejně jako jeho děda a otec propadl rychlostní kanoistice.

„Nejtěžší část je samotné pádlování. Není to úplně jednoduché se to naučit. Když už se to naučíte, tak můžete trénovat i semnou. Je to fyzická aktivita, vyplavují se endorfiny a po tréninku se vždycky cítím úplně skvěle. Věřím, že každý člověk po fyzické aktivitě se cítí skoro nepřemožitelně,“ směje se Fuksa.

Mnoho lidí si myslí, že nejvíce času stráví český reprezentant na vodě v kánoi, ale není tomu tak. „Jenom nepádluji. Do své přípravy používám posilování a běh. To jsou takové hlavní dvě věci. V zimě k tomu přidávám ještě běžky a plavání,“ prozrazuje osmadvacetiletý olympionik Fuksa.

Martin Fuksa
30. 04. 1993, Nymburk
Rychlostní kanoistika
líbil se ti článek?