Jak být nejlepší na světě? Trojnásobný olympijský vítěz Jan Železný zná odpověď

Trenéři šampiónů
Trenéři šampiónů
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Jako sportovec vystoupal až na vrchol. Oštěpařská legenda Jan Železný po konci bohaté kariéry uspěl navíc i jako trenér. Kdo jiný by měl mít recept na to, jak se stát nejlepším sportovcem na světě než právě on.

A jaký je tedy klíč k tomu být nejlepší podle trojnásobného olympijského vítěze? „Nejdůležitější je, aby toho dotyčného sport bavil. Od dětství to musí být pro něj především zábava. Patří k tomu například i vzhlížení k vrcholovým sportovcům, kteří se mu líbí. Pak tomu sportu musí dát úplně všechno,“ řekl Železný. Tuto myšlenku vštěpuje všem svým svěřencům, mezi něž patřila i dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková.

„Pokud mám někoho trénovat, tak jsou pro mě důležité jeho vlastnosti a to, že sám chce být nejlepší na světě a já mu jdu pomáhat. Sice se o mně říká, že jsem tvrdý trenér, ale já jim vždycky dám tu volbu. Nikdy jsem nikomu nic nezakazoval,“ prozradil světový rekordman v hodu oštěpem.

Nikola Ogrodníková & Jan Železný
(04:49)

Ne každý však může být svěřencem hvězdného atleta. „Pracuji s chytrými lidmi, kteří to nemají postavené jen na tom, že chtějí být profesionální sportovci a budou házet daleko. Přesně plní mé pokyny a občas se zeptají, proč mají něco udělat a já jim to vysvětlím. Po tréninku si pak i sami kolikrát přidávají a musím je krotit, aby to zase nepřeháněli,“ uvedl kouč Železný.

Sám rád vzpomíná na moudra svého trenéra Jaroslava Brabce. „Říkal, že život je krátký a jsme na tomhle světě jenom chvíli na návštěvě. Takže bychom si neměli dělat problémy,“ usmál se Železný, který apeluje na ty, co chtějí ve sportu uspět. „Řekněte si, čeho chcete dosáhnout, jaké máte cíle, ať jsou jakékoliv. Jestli chcete být dobří ve sportu, tak máte strašně krátkou dobu, ale až jednou skončíte, a otočíte se, tak musíte vědět, že jsme udělali všechno proto, abyste byli co nejlepší.“

Jan Železný a jeho neuvěřitelná kariéra
(2:12)
líbil se ti článek?