Děti by měly mít opravdové prožitky, říká Železný

Olympijská nadace
Olympijská nadace
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Dalších téměř 250 tisíc korun rozdělila Česká olympijská nadace na svém dvanáctém zasedání mezi 41 dětí, které mají chuť sportovat, ale brání jim v tom nevýhodná sociální situace. Podporu získalo 19 dívek a 22 chlapců, kteří se věnují 22 různým sportům.

„Je krásné být součástí něčeho, co dělá radost a pomáhá dětem z prostředí, které je životně těžké. Díky sportu, ke kterému my můžeme pomoct, se jim otevře spousta jiných možností a třeba se posunou dál nejen sportovně, ale i životně,“ řekl kajakář Vavřinec Hradilek.

Stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu se jako jeden z patronů nadace zúčastnil posledního letošního zasedání, během kterého se rozdělilo 235 850 korun. Celkem nadace, jež je charitativním projektem Českého olympijského výboru, za tři roky existence podpořila již 901 dětí ze sociálně slabšího prostředí a dětských domovů a rozdělila mezi ně částku 4 636 050 korun.

V rámci plnění sportovních snů se jen za letošek děti podpořené nadací zúčastnily 36 různých akcí. Mladí sportovci se mohli setkat například s atletkou Zuzanou Hejnovou na jejím kempu, s vítězkami tenisového Fed Cupu, s olympijskou vítězkou ve veslování Mirkou Topinkovou–Knapkovou na vícedenní akci a potkali se s řadou dalších ambasadorů a sportovních osobností. Za rok 2015 nadace splnila 347 dětských snů. Ve spolupráci s projektem Sazka Olympijský víceboj například nadělila rodině s osmi dětmi vytoužený pingpongový stůl.

„To je ukázka toho, že člověk může udělat dětem radost ve velkém měřítku něčím, co je pro někoho svým způsobem maličkost. Potěšit osm dětí, to je zajímavé číslo,“ dodal Jan Železný, prezident České olympijské nadace.Podle trojnásobného olympijského vítěze je důležité děti podporovat ve sportu zejména v současné době. „Děti jsou tlačené z různých stran počítači, technologiemi, vzděláváním a zapomíná se na to, že by se měly v životě taky bavit. Nebýt jen zahlcené umělou inteligencí, ale mít opravdové prožitky, nejen ty virtuální. To by mělo oslovovat celou společnost a hlavně rodiče. Problém je, že rodiče děti ke sportu nevedou,“ řekl Jan Železný.

Partnery České olympijské nadace jsou Sazka a Česká televize. Projekt je součástí České nadace sportovní reprezentace. „Mám radost, jak se nadace vyvíjí i díky podpoře Sazky a České televize. Devět set podpořených dětí, to je úžasné číslo,“ dodal Železný. Více o nadaci najdete ZDE.

líbil se ti článek?