Věčný rekordman Jan Železný: Trénovat hodně žen? To bych asi nezvládl

Rozhovory
Rozhovory
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Čtyři špičkové oštěpaře na malou chvíli vyměnil za dvanáct krásných dam. Sportovní moderátorky a redaktorky České televize ho obklopily na titulní stránce charitativního kalendáře s názvem Pomáháme sportem. „Focení bylo moc fajn, jsou to strašně příjemné ženy. Jen mě trochu rozhodilo, že byly všechny na jednom místě,“ směje se Jan Železný, prezident České olympijské nadace, pro kterou je kalendář určený. „Co víc jsem si ale mohl přát? Navíc to pomůže dětem, aby mohly začít sportovat a za to moc děkuju.“

Sporťačky z České televize vás rozhodily. Je tohle důvod, proč trénujete raději muže?
Focení je specifické. Ve sportu by to určitě bylo o dost těžší, kdybych třeba trénoval hodně žen.... To bych asi nezvládal. (úsměv)

Čtyři oštěpaře ale ukočírovat dokážete. Platí na každého něco jiného?
Každý z nich je individualita a tak se na to musím koukat. Trávíme spolu dost času, třeba i tři měsíce na soustředění v zahraničí. Jsme v denním kontaktu. Mužský element je trošku jinak nastavený. Kluci vědí, co chtějí, jsou inteligentní a mají talent, takže v tomhle vůbec nemáme problém. Velice dobře komunikujeme. Já je respektuji a oni mě - to je základ.

Ale vyžadujete stoprocentní nasazení, že?
Je to spíš tím, že mi tuhle nálepku někdo dává. Jen se snažím lidi, se kterými spolupracuju, dostat tam, na co mají. Když se podle toho nechovají, nemá to pro mě význam. Nejsem ochotný se tomu obětovat, protože to zabírá strašně moc času.

Máte štěstí na svěřence?
Ano, mám talentované lidi, protože jinak by se nikdy nedostali na olympiádu. Kluci mají vizi, chtějí něco v životě dokázat a jsou pro to ochotni udělat strašně moc.

Pohybují se ve světové špičce, přesto mají výkyvy ve výkonnosti...
Je to dané i tím, že naše společnost bere na olympiádě jenom úspěch a to je medaile. Já říkám, že pro mě jsou úspěšní všichni, kteří se tam dostali. Je to jen 10 600 sportovců z celého světa. Další miliony sportovců po tom touží. Výkyvy jsou dané momentální psychickou formou, ale mí kluci jsou schopní to dokázat jako třeba Víťa Veselý, nebo na úspěch čekat. Věřím, že to ještě někomu vyjde. Můj sen jsou tři lidi na bedně a my všichni pro to děláme všechno.

Vy sám jste ale takovými výkyvy neprocházel. Máte tři olympijská zlata i tři tituly mistra světa.
Lidé se mě ptají, jak jsem dokázal, že jsem tolik vyhrával. Jenže ona to zas není taková pravda. Byl jsem ve světové špičce dvacet let a vyhrál jsem v podstatě jen šestkrát. Což je sice úžasné číslo, ale 14 krát jsem prohrál.

Navrch máte světový rekord.
Měl jsem prostě obrovský talent - ten jsem dostal, s tím jsem se narodil a uměl jsem s ním pracovat. Když jsem měl formu, věřil jsem ve vítězství. Byl jsem si naprosto jistý, že vyhraju a šel jsem si za svým cílem. Když jsem na tom tak dobře nebyl, byly to ty chvíle, kdy jsem prohrál.

líbil se ti článek?