Dvoumetrové baskeťačky? České kadetky poráží Evropu i s podprůměrnou výškou

EYOF 2019
EYOF 2019
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Na první pohled jako typické basketbalistky nevypadají. Mají drobné postavy a svou výškou jsou v průměru o 5 centimetrů menší než všechny evropské basketbalové týmy. „Celkový průměr u holek je 175 cm. Nejmenší je Gabriela Němcová, která měří dokonce jen 164 centimetrů,“ popisuje trenér Robert Landa.

„My díky tomu, že jsme menší, tak jsme rychlejší a bojovnější. Máme lepší techniku a nejsme tak těžkopádné, jako některé vyšší a větší protivnice,“ vysvětlují šestnáctileté basketbalistky. Na Evropském olympijském festivalu mládeže prošly skupinou bez ztráty bodu a zajistily si tak přímý postup do semifinále. Do Baku přiletěly s titulem vicemistryň Evropy do 16 let a ten se chystají potvrdit.

Na otázku, co je spojuje, mají jasnou odpověď – jeden tým, jeden cíl. A to i přesto, že jsou během sezony soupeřky. „Žádná z holek v týmu není individualistka, jdou si pro výsledek společně. Vlastně už teď říkají, jak jim bude smutno, až budou hrát zase proti sobě,“ říká fyzioterapeutka Jitka Lochsmidtová.

„Turnaj probíhá naprosto podle představ. Chtěli jsme vyhrát skupinu, chtěli jsme jít do posledních čtyř a holky to splnily,“ řekl trenér Richard Fousek. Do semifinále nastoupí v pátek s Francií. „To je velmi kvalitní tým, patří určitě k evropské špičce,“ dodal Fousek.

líbil se ti článek?