Olympijské naděje přivezly z Evropského olympijského festivalu mládeže v Baku šest medailí

EYOF 2019
EYOF 2019
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Dvě zlata, jedno stříbro a tři bronzy. Takové je skóre medailových úspěchů mladých českých sportovců, kteří se vrátili z Evropského olympijského festivalu mládeže v hlavním městě Ázerbájdžánu.

„Sportovci nás do poslední chvíle napínali, medailová smršť přišla dva dny před koncem akce,“ říkal s úsměvem Martin Doktor, šéf mise a sportovní ředitel Českého olympijského výboru. „V mládežnických kategoriích je vždy těžké předem odhadovat výsledky, ale šest medailí, to je skvělá bilance.“

Vedle medailí si český tým připsal i pět čtvrtých míst

Tři medaile získali tenisté, dvě se zrodily na atletickém stadionu, jedna pak v plaveckém bazénu. Zlato vybojovali Hynek BartoňMatthew William Donald ve čtyřhře a na osmistovce atlet Jakub Davidík, který už před dvěma lety měl bronz na Evropském olympijském festivalu mládeže v maďarském Györu.

Vůbec první medaili týmu – stříbrnou – získal Tomáš Oberndorfer v běhu na 110 metrů překážek. Tenistka Dominika Šalková uspěla v souboji o bronz jak ve čtyřhře společně s Lindou Klimovičovou, tak o den později také v singlu. Bronz přivezl také plavec Jakub Bursa z polohovky na 400 metrů, kterou zvládl v novém osobním i českém dorosteneckém rekordu.

„Vedle medailí vezeme i ‚pytel brambor‘, tedy pět čtvrtých míst. A k tomu spoustu dalších dobrých umístění. Někdo je vidí jako úspěch, pro někoho je návrat bez medaile zklamáním. Ale pro všechny mladé sportovce je Evropský olympijský festival mládeže především další zkušeností, která jim pomůže v jejich kariéře i v životě. Věřím, že si odvážejí spoustu skvělých zážitků a třeba i nových přátelství,“ dodal šéf výpravy Martin Doktor.

Vlajkonošem na zakončení byl zlatý medailista Davidík

Sportovci zažívají na mládežnickém festivalu častokrát první setkání na mezinárodní úrovni napříč sporty. Poznávají olympijskou atmosféru včetně slavnostních ceremoniálů či zapálení olympijského ohně. Vlajkonošem výpravy na slavnostním zakončení byl zlatý medailista Jakub Davidík. Tenistka Dominika Šalková si pochvalovala: „Atmosféra byla celkově dobrá, ať se to týká vesnice, organizace nebo toho, že se na nás přišlo podívat i docela dost lidí.“

Evropské olympijské festivaly mládeže se konají již od roku 1991. V každém lichém roce probíhá zimní i letní verze. V roce 2021 se bude soutěžit v zimě ve finském Vuokatti a v létě pak na Slovensku v Banské Bystrici.

líbil se ti článek?