Dobro aneb Když děti podpořené Českou olympijskou nadací dál pomáhají!

Olympijská nadace
Olympijská nadace
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Když podáte pomocnou ruku, zpravidla se vám to vrátí. To je případ i České olympijské nadace, jež pomáhá dětem, kterým by jinak bránily ve sportování chybějící peníze v rodinných rozpočtech. Mladé sportovce udržuje v pohybu tím, že se podílí na hrazení členských příspěvků, soustředění nebo sportovního vybavení. Navíc si vychovává lidi, kteří později tuto pomoc rádi vracejí.

Roman Svoboda vyrůstal s mladším nemocným bratrem Liborem, který trpí závažným a vzácným onemocněním střev. Rodina byla extrémně finančně zatížena. Rodiče přesto chtěli oběma synům dopřát co nejlepší vzdělání a také volnočasové aktivity, proto požádali o pomoc nadaci. Roman si nejprve vybral veslování, později si oblíbil atletiku, ve které se toužil prosadit i na mezinárodní poli. Jeho mladší bratr sportuje rekreačně – hraje stolní tenis, jezdí na koloběžce. Nadace několik let přispívala na sportování oběma.

Když Roman dosáhl 18 let, stal se nadačním dobrovolníkem a tímto způsobem nadaci vrací podporu, jíž se mu dostávalo. Kromě pomoci České olympijské nadaci pomáhá i ve sportovních odvětvích, v nichž vyrůstal. Jako dobrovolník například pracoval na mistrovství světa ve veslování 2022, které se konalo v Račicích.

Další krásnou ukázkou je rodina Mokrých, i ona nyní pomáhala na světovém šampionátu v Račicích, a kterou nadace podporuje již od roku 2015. Matka Honzíka Renata zůstala na děti sama, živit musela pětičlennou rodinu. I tak ale své děti odmala vedla ke sportu, který jim odepřít nechtěla.

Maminka Natálie Mlýnkové: Díky pomoci České olympijské nadace si Natka může plnit své sny
(04:08)

„Učila jsem je lyžovat, plavat i jiné sporty v rámci svých možností,“ líčí. Všechny čtyři děti sport milovaly a věnovaly se mu. S nejmladším Honzíkem to však kvůli zdravotním potížím bylo náročnější časově i finančně. „Jednoho dne mi paní trenérka poradila, abych se obrátila na Českou olympijskou nadaci v Praze o pomoc. Nikdy jsem o této možnosti neslyšela, a tak jsem si podala žádost o podporu syna na sportování a ono to vyšlo!“ popisuje Renata Mokrá.

Pomoc rodina ráda vrací. O víkendech spolu se synem pomáhají jako dobrovolníci závodníkům na nejrůznějších sportovních akcích na vodě i na suchu. „Je nám lépe na světě a těšíme se ze sportování a snažíme se pomáhat ostatním,“ prozrazuje Mokrá.

líbil se ti článek?