„Baseball na olympiádě? Je to pro nás velká motivace,“ říká reprezentant Mužík

Los Angeles 2028
Los Angeles 2028
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Nechtějí si znovu nechat ujít velkou šanci! Čeští baseballisté přivítali, že se do programu olympijských her vrátí po sedmi letech právě baseball. Během kvalifikace na hry v Tokiu české reprezentaci postup unikl o jeden zápas. Martin Mužík věří, že tentokrát už to dopadne a v Los Angeles 2028 si zahraje pod pěti kruhy.

Hned šest sportů bude nově zařazeno do programu olympijských her v Los Angeles 2028. Flag fotbal, squash, kriket, lakros, softball a baseball. „Je to pro nás velká motivace. Přeci jenom olympiáda je ta třešnička na dortu, která nám chybí a chtěli bychom se jí zúčastnit,“ říká Mužík, který byl u loňské historické účasti českého týmu na World Baseball Classic a nedávno nadchl společně se spoluhráči Česko i během domácího evropského šampionátu.

Český baseball je na vzestupu. Nechybělo málo a mohl se objevit hrát už na olympiádě v Tokiu 2020. „Zúčastnili jsme se olympijské kvalifikace, ale tehdy nám to uteklo o jeden zápas. Místo nás tam letěl Izrael. Doteď nás to ještě bolí. Teď uděláme všechno proto, abychom se na olympijské hry dostali,“ tvrdí český reprezentant.

Malá země, VELKÉ SNY | Jsme Baseball CZECH 🇨🇿 ❤️
(32:12)

Jak se často Mužík motivuje nejen před zápasy? „Na Youtube si pouštím úspěchy českých sportovců na olympijských hrách. Třeba hokej, biatlon nebo jakýkoliv jiný sport. Teď bych toho byl rád součástí. Co jsem z vyprávění slyšel, tak je to obrovský zážitek nejen sportovní, ale i kulturní.“

A dalším velkým bonusem je hrát baseball v USA, kde je to jeden z nejpopulárnějších sportů. „Shodou okolností v Los Angeles hraje můj nejoblíbenější hráč Mike Trout, který nastupuje za Los Angeles Angels. Takže by to pro mě byla krásná chvíle, které bych si hrozně moc užil. S kluky jsme říkali, že by to bylo krásný.“

Vedení českého baseballu pracuje na tom, aby vyrůstala další úspěšná generace hráčů, která by pomohla dostat národní tým na olympiádu v roce 2028. „Náš trenér Pavel Chadim stanovil takový program pro mladé hráče na LA 2028. snažíme se tak mladé hráče rozvíjet směrem k téhle olympiádě,“ prozrazuje Mužík, který kromě hraní i trénuje v Hluboké nad Vltavou.

Právě zde se příští rok uskuteční turnaj dívek v softballe na Olympiádě dětí a mládeže 2024. „Odpalovací sporty získávají u nás na popularitě a přesně tohle náš sport potřebuje, aby ho viděli mladí sportovci,“ dodává Mužík, jenž v minulosti dvakrát reprezentoval Jihočeský kraj na Olympiádě dětí a mládeže.

líbil se ti článek?