Vydři to olympijsky! Olympiáda mládeže 2024 v Jihočeském kraji odhalila maskota

ODM 2024
ODM 2024
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

To je ona. Maskotem XI. letní Olympiády dětí a mládeže, která se bude konat od 23. do 27. června 2024 v Jihočeském kraji, je barevná vydra. 4500 účastníků ze všech čtrnácti krajů republiky bude na ODM 2024 motivovat k velkým sportovním výkonům heslem: Vydři to olympijsky!

Slavnostní představení maskota Olympiády dětí a mládežeJihočeském kraji se uskutečnilo v pondělí 30. října na gymnáziu Česká v Českých Budějovicích. Právě největší krajské město bude společně s Táborem a Hlubokou nad Vltavou hostit největší multisportovní akci pro mladé sportovce Česka.

„Máme u nás v Jihočeském kraji pro příští rok velké ambice. Chceme využít toho momentu, že startují měsíc po naší Olympiádě mládeže olympijské hry v Paříži, na které se chceme napojit. ODM prošlo mnoho současných českých olympioniků a pro mládež to může sloužit jako motivace, že se mohou olympiády třeba také jednou zúčastnit,“ řekl Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

A propojením s hrami v Paříži odstartuje ODM už slavnostním zahájením. „Chceme ho uskutečnit na vodě, stejně jako to o měsíc později bude v Paříži. My tak budeme úplně první olympiádou, která má slavnostní zahájení na vodě,“ dodal Kuba, který představil na tiskové konferenci i maskota Olympiády mládeže 2024, barevnou vydru. „Jihočeský kraj je o vodě, rybnících a řekách. Proto není náhodou, že maskotem naší Olympiády mládeže je právě vodní zvíře, a to vydra.“

Maskot v akci

Nový maskot nezahálel a chvíli po svém představení se rozhodl všem dokázat, že je tím pravým ambasadorem, který má ke sportu blízko. Ve školní tělocvičně se vydra utkala na speciální dráze s baseballovým reprezentantem Martinem Mužíkem.

„Jsem moc rád, že v našem kraji můžeme pořádat Olympiádu mládeže, která bude mít v programu i softball. Odpalovací sporty získávají u nás na popularitě a přesně tohle náš sport potřebuje, aby ho viděli mladí sportovci,“ usmíval se Mužík, jež trénuje baseball v Hluboké nad Vltavou a sám hned dvakrát reprezentoval Jihočeský kraj na ODM.

Hledá se jméno

Maskota už známe, ale stále ještě nevíme, jak se bude jmenovat. Vymyslete jméno pro vydru a krátce popište, proč by se měla jmenovat právě takhle. Své nápady posílejte na email [email protected] s předmětem - Soutěž maskot. Autoři nejlepších návrhů se mohou těšit na atraktivní ceny.

A to není vše. V rámci doprovodného programu Olympiády dětí a mládeže mohou soutěžit základní školy, víceletá gymnázia a střední školy z Jihočeského kraje a plnit řadu výzev včetně natočení videa originálního breakingu. Tento sport se na olympijských hrách v Paříži představí vůbec poprvé.

„Byla by škoda, kdyby byla Olympiáda mládeže jen o pěti dnech. Proto chceme využít potenciál této skvělé akce a žádáme všechny ředitele a učitele, aby se zapojili do našeho doprovodného programu, který je má navíc motivovat ke sportu. Chceme, aby si to hlavně všichni u nás na ODM užili,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma.

ODM opět na ČT sport

Jak významná akce je Olympiáda dětí a mládeže uvedl Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru. „Příprava ODM probíhá intenzivně, protože je to projekt, který je v mnohém srovnatelný s olympijskými hrami. Bude tu 4500 účastníků ve 20 sportech na 27 sportovištích. Je to velká organizační výzva. A myslím si, že vidět či navštívit v červnu ODM bude fantastický odrazový můstek pro sledování velké olympiády.“

Tiskovou konferenci vysílal kanál ČT sport a akci moderoval sportovní komentátor Tomáš Budka, který připravuje v rámci Olympiády dětí a mládeže 2024 i speciální magazín. Česká televize pravidelně vysílá přenosy z ODM a ani příští rok tomu nebude jinak.

„Diváci z celé republiky tak budou moci sledovat díky ČT sport mladé sportovce. Opět se tak budou na některých školách zastavovat vyučování, a bude se fandit spolužákům soutěžícím na ODM,” dodal Šuman.

líbil se ti článek?