Olympijské hry vítají 6 nových sportů. Představí se v Los Angeles 2028

Los Angeles 2028
Los Angeles 2028
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Baseball, softball, kriket, lakros, flag fotbal a squash. Šest sportů, které začínají chystat svůj olympijský návrat. V jednom případě se dokonce bude jednat o absolutní olympijskou premiéru.

Baseball

Kluci s pálkami a rukavicemi jsou opět olympijští! Baseball se po jedné odmlce, té pařížské, vrací do programu her. A pro nás je to určitě dobrá zpráva, už jen vzhledem k vynikající generaci našich baseballistů, kteří oslnili svými výkony na World Baseball Classic a nedávno pobláznili republiku při domácím evropském šampionátu.

Všichni společně věříme, že si svůj sen o olympijské účasti splní. Na turnaji se očekává účast i těch nejlepších hráčů ze slavné Major League Baseball, a proto bude určitě svátkem si na něm zahrát.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený LA 2028 (@la28games)

Softball

Po 7 letech je softball zpět na olympiádě! Naposledy na největším sportovním svátku planety ženy pálily míčky za plot v roce 2021 v Tokiu.

V Los Angeles dostanou další příležitost. A my budeme věřit, že u toho budou i naše holky. Účast v LA je velká výzva. Česká softbalová asociace pro to udělá všechno a má pro nadcházející roky velké plány. Spousta těžkých mezinárodních zápasů, zkvalitnění extraligy a zvýšení povědomí o tomto sportu u nás. To vše s jediným cílem. Rozšířit seznam kolektivních sportů, které na olympiádu vyslaly svůj tým. Držíme palce!

Kriket

Chystejte se na kriket! Na OH 2028 ho opět uvidíte v olympijských barvách. Naposledy se na olympiádě na příznačně oválném hřišti hrál kriket v roce 1900. A po dlouhých 128 letech se vrací.

Sport, který je v některých asijských zemích (zejména v Indii) doslova náboženstvím, má podle statistik na celém světě více než 2,5 miliardy fanoušků a jeho zařazení pravděpodobně vystřelí do výšin sledovanost celé olympiády.

Zpráva o schválení účasti zastihla kriketový svět uprostřed probíhajícího mistrovství světa. Komunita tohoto tradičního sportu tak stěží může zažívat lepší dny. 

Lakros

Novým sportem pro Los Angeles 2028 bude lakros. Ale nebude to sport v programu her zcela novým. Na OH se představil už před dlouhými 115 lety v Londýně roku 1908. Nyní se znovu zařadí do rodiny olympijských sportů ve své šestkové variantě, které se říká „sixes“.

Šanci na účast v LA má zejména náš ženský reprezentační tým, který aktuálně patří mezi evropskou špičku, což potvrdil na posledním mistrovství světa nebo na Světových hrách v americkém Birminghamu. Pokud budou holky pokračovat v nastoleném trendu, kvalifikace by je neměla minout. A kdo ví? Třeba pak můžeme doufat i v nějakou tu medaili.

Flag fotbal

Těšte se na první olympijský touchdown! Na olympijských hrách v Los Angeles se představí i flag fotbal. Znáte? Jedná se o bezkontaktní verzi amerického fotbalu. Žádné chrániče, zato „fáborky“ připevněné na opasek každého hráče.

Přitom toto odvětví, odvozené od své sestry známé každoročním SuperBowlem, vzniklo už v roce 1933. Pod pěti kruhy se pak představí příznačně v zemi, kde je obrovsky populární. Flag fotbal má více jak 4,8 milionů registrovaných členů a své místo na hrách jistě zaslouží.

Squash

Je nový, je olympijský a je to individuální sport, který zažije olympijskou premiéru na OH v roce 2028! „Rakeťáci v krychli“ usilovali o zařazení do rodiny olympijských sportů velice dlouhou dobu a tato manažerská práce se nakonec vyplatila. Možná pomohla i podpora samotného Rogera Federera, který dlouho squash aktivně propagoval.

Zatím neznáme kvalifikační klíč, ale o účast pod pěti kruhy bude jistě usilovat i nadějná generace českých hráčů, kteří se poslední roky umisťují na předních příčkách v rámci evropských turnajů. Hodně štěstí!

líbil se ti článek?