Jsme v tom společně! Sazka ocenila gesto přátelství a fair play

Olympijský víceboj
Olympijský víceboj
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Olympijské hodnoty fair play a přátelství. Pro někoho abstraktní pojmy, pro mnohé důležitý kompas v chování ve sportu i každodenním životě. A to už od útlého věku. Na Republikovém finále Sazka Olympijského víceboje byla předána Cena fair play žákyni šesté třídy, která neváhala a v atletické soutěži školních družstev upřednostnila týmový úspěch před individuálním výsledkem.

Rivalita a soutěživost šla stranou. Žákyně základní školy v České Lípě Nela Zitová v průběhu okresního kola Poháru rozhlasu zahlédla, jak její kamarádka v běhu na 600 metrů upadla. Zastavila, vzdala se vidiny co nejlepšího výsledku a raději pomohla parťačce. „Bylo mi jasné, že kdybychom nedoběhly, ztratily bychom body. I kdybych doběhla sama, tak bychom body nezískaly. Vrátila jsem se pro ni a došla s ní do cíle,“ popsala.

V rámci Odznaku všestrannosti Nela jako jediná ze své školy dosáhla na Diamantový odznak, i přesto tímto gestem ukázala, že týmový duch a přátelství jsou mnohdy důležitější než osobní úspěchy. „Naše tělo je vytvořeno tak, že k životu potřebuje pohyb. Ale skrze sport se děti učí také disciplíně, týmové práci, zpracovávat své emoce, pracovat s chybami, poznávají samy sebe, navazují vztahy s kamarády a podobně,“ řekla předsedkyně Českého klubu fair play při Českém olympijském výboru Šárka Strachová a dodala: „A to jsou hodnoty, které jsou důležité nejenom pro sport, ale i pro život jako takový.“

Mistryně světa v alpském lyžování předala Nele příhodně na Mezinárodní den fair play cenu od společnosti Sazka v podobě nového jízdního kola. Největší školní projekt v České republice přijímá návrhy na ocenění zapojených dětí po celý rok.

líbil se ti článek?