Sport je jen jeden! Finále Olympijského víceboje i s tureckými dětmi z oblasti zasažené zemětřesením

Olympijský víceboj
Olympijský víceboj
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Vrcholné klání školního projektu Sazka Olympijský víceboj je tady! Ve dnech 7. a 8. září proběhne v Brně Republikové finále Odznaku Všestrannosti, v rámci kterého se vedle 616 žákyň a žáků ze 189 českých škol představí také jedno družstvo z Turecka. „Pro děti to bude obrovská motivace do budoucna a zkušenost,“ říká tělocvikář a trenér basketbalu Jiří Marvan, který stojí za jejich pozváním.

Stejně jako celou izmirskou oblast zasáhlo v minulosti zemětřesení rovněž Základní školu Ortaokulu ve městě Balikesir na západním pobřeží Turecka. Školní areál musel být nově vybudován a když tam Marvan už podruhé vycestoval, tentokrát za účelem expertní návštěvy na tělocvik, dostal nápad.

„Udělal jsem tam žákům takové týdenní soustředění primárně zaměřené na basketbal. Dokonce se nám podařila spolupráce s místním prvoligovým basketbalovým klubem. A jako takové zpestření mě napadlo tam převést Olympijský víceboj. Aby viděli, co v tělocviku děláme v České republice,“ líčil.

Neváhal a myšlenku přetavil ve skutečnost. „S týmem dvanácti dětí jsme během dvou dnů absolvovali celý Odznak všestrannosti a všichni byli nadšení. Běžně v tělocviku takové klasické atletické disciplíny nedělají. Oni tomu říkají parkour a mají to uzpůsobené jejich podmínkám,“ popisoval a pokračoval: „Učili se tak skákat přes švihadlo, házet medicinbalem. Což bylo trochu úskalí, protože sehnat v Turecku dvoukilový medicinbal nebo třeba šikmou lavici na shyby není úplně jednoduché. Museli jsme trochu improvizovat, ale dali jsme to dohromady a děti si to náramně užily.“

Kromě toho chtěl školu pozvat také na Republikové finále. „Aby viděli, jak u nás v Česku vypadá taková řekněme vrcholná úroveň pořádání letitého a velice úspěšného školního projektu. A zároveň jsem si myslel, že by to pro děti z Turecka byla obrovská motivace a zkušenost,“ dodal.

Manažer projektu Petr Marinčič s návrhem souhlasil a za Český olympijský výbor návštěvu podpořil. Turecké družstvo tak čeká exkurze na brněnské ZŠ a MŠ Kotlářská a také kompletní program Republikového finále Odznaku všestrannosti. Vedle sportování si užijí slavnostní zahájení, setkání s olympioniky nebo exhibici, které se zúčastní tenistka Lucie Šafářová, olympijská šampionka Mirka Knapková či úspěšné vodní slalomářky z nedávného mistrovství světa juniorů – Klára Kneblová a Barbora Galušková.

V BRNOmycity to žije! 😍 #BeActive

Zveřejnil(a) Sazka Olympijský víceboj dne Pátek 9. září 2022
líbil se ti článek?