40 let staré vzpomínky ožily. Stříbrná štafeta z roku 1984 se vrátila do dějiště her v Sarajevu

Sarajevo 1984
2 Minuty čtení

Píše se 15. únor 1984. Finišmanka Květa Pecková přijíždí v tehdy jugoslávském středisku Igman do cíle a společně s Dagmar Hromádkovou-Švubovou, Blankou Paulů a Gabrielou Soukalovou se můžou začít radovat. Dokázaly to. Pro Československo právě vybojovaly první olympijskou medaili ve štafetovém běhu na lyžích. Jsou stříbrné. Čtyřicet let poté tyto už možná vybledlé vzpomínky opět nabraly jasnější kontury. Tři ze čtyř členek štafety u příležitosti výročí her navštívily jejich dějiště v Sarajevu.

Do hlavního města Bosny a Hercegoviny se vydaly Květa Pecková, Blanka PaulůGabriela Soukalová a při své návštěvě zavítaly mimo jiné také do bývalého olympijského areálu v pohoří Igman. Průběh štafetového závodu, který zde probíhal, si Pecková podrobně pamatuje. „První kolo jela Dagmar a byla pátá. Další kolo jela Blanka a byla na druhém místě, kousek před sovětským a finským týmem. Gába běžela třetí kolo a já jí před startem řekla: Je lepší jet pár metrů za nimi. Zvládla to perfektně, deset sekund za sovětským týmem, sekundu za Finskem,“ vzpomínala pro web Al Jazeera Balkans.

A její úsek? „Měla jsem velmi dobrou šanci zaútočit na medaili. Nakonec jsem porazila Sovětský svaz i Finsko, které reprezentovaly špičkové závodnice. Stříbrná medaile byla pro náš tým velkou odměnou,“ dodala.

Byly to první zimní hry, které hostila komunistická země. V době, kdy svět paralyzovalo napětí vyvolané studenou válkou. Předcházející letní hry v Moskvě i ty následující v Los Angeles bojkotovalo několik zemí. Sarajeva jako by se ale alespoň na chvíli nic z toho netýkalo. Celkově se her zúčastnilo 1 272 závodníků ze 49 zemí. Československo reprezentovalo 50 sportovců, kteří získali šest medailí. Vedle cenného kovu ze štafety vybojovala Květa Pecková individuální bronz. Na stříbro dosáhl hokejový tým a bronz získali Olga Charvátová ve sjezdu, Jozef Sabovčík v krasobruslení a Pavel Ploc ve skocích na lyžích.

Mezi všemi účastníky převládaly sounáležitost, spolupráce a přátelství. Tuto atmosféru i své úspěchy si vedle českých reprezentantek připomněli také dvojnásobná olympijská šampionka v krasobruslení Katarina Wittová, bronzový sjezdař a historicky první medailista bývalé Jugoslávie ze zimních olympijských her Jure Franko či francouzská lyžařka Perrine Pelenová.

Kromě sportovců se setkání zúčastnili rovněž představitelé veřejného a politického života Bosny a Hercegoviny a mezinárodního olympijského hnutí. Prostřednictvím videokonference k účastníkům promluvili i předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach nebo starostka Paříže Anne Hidalgová.

Českým běžkyním na lyžích pobyt a jeho průběh s pestrým programem zajistil zastupitelský úřad ČR, zejména Chargé d'Affaires Josef Zrzavecký s kolegou. Celkově akci k připomenutí odkazu her uspořádali město Sarajevo, olympijský výbor Bosny a Hercegoviny a další spoluorganizátoři. Země poznamenaná občanskou válkou, jež vypukla v roce 1992, doufá, že se jí podaří obnovit příznivější obraz a její metropoli navrátí významné místo na mapě celosvětového dění, nejen v oblasti sportu.