medaile z olympijských her
Počet bronzových medailí
1

profil sportovce

Díky bronzu ze Sarajeva 1984 první tuzemská olympijská medailistka ve sjezdovém lyžování. Vyhrála i dva závody Světového poháru, několik sezon patřila k sjezdařské elitě.

Ve sjezdu na hoře Javornina Olga Charvátová ještě na posledním mezičasu vedla a mířila ke zlatu. Ve spodní části trati, kde byla v měřených trénincích nejrychlejší, se však dostala mimo uježděný sníh a v cíli zaostala o pár setin za vítěznou Švýcarkou Figiniovou i její stříbrnou krajankou Walliserovou. Do elitní desítky pronikla i ve slalomu a obřím slalomu.

Rodačka ze Zlína se již od žákovských kategorií prosazovala mezi domácí špičku. Na juniorských mistrovstvích Evropy získala stříbro a bronz, jako patnáctiletá dojela devátá v kombinaci na světovém šampionátu dospělých v Ga-Pa. Na MS 1982 ve Schladmingu si ještě o čtyři příčky polepšila, o čtyři roky později ukončila jako vítězka ankety Král bílé stopy kariéru.

Po absolutoriu na pražské FTVS nastoupila třináctinásobná mistryně republiky jako učitelka tělocviku v rodném Zlíně. S manželem trénuje mladé talenty v sjezdařské akademii, působí jako technická delegátka Mezinárodní lyžařské federace. Její dcera Klára je rovněž reprezentantkou v alpském lyžování.