Květa
Pecková
narozena
10. 10. 1956, Zálesní Lhota
disciplína
štafeta 4 x 5 km
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1
Počet bronzových medailí
2
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Jedna z nejúspěšnějších tuzemských běžkyň na lyžích, trojnásobná olympijská medailistka a držitelka bronzu z mistrovství světa. Od roku 2006 je předsedkyní Klubu fair play Českého olympijského výboru.

Na hrách v Lake Placid Květa Jeriová uhájila v běhu na pět kilometrů díky vydařenému finiši bronz o pouhých 0,18 sekundy před Němkou Petzoldovou. Do elitní desítky se vešla i na dvojnásobné trati, se štafetou skončila těsně pod stupni vítězů. O čtyři roky později v Sarajevu nestačila Jeriová na pětce jen na Finku Hämäläinenovou a Norku Aunliovou a obhájila bronz. Následně jako finišmanka štafety v cílové rovince senzačně přespurtovala běžeckou královnu her Hämäläinenovou a zajistila čs. kvartetu stříbro.

Rodačka z Podkrkonoší začala závodně běhat na lyžích až ve čtrnácti letech, ještě jako juniorku si ji trenér Bohuslav Rázl vybral do reprezentace. Po bronzu v Lake Placid získala medaili stejné hodnoty i na mistrovství světa 1982 v Oslu, tentokrát na desítce. Krátce po vrcholu kariéry v Sarajevu ukončila nejlepší sportovkyně Československa roku 1984 závodní činnost a provdala se za veslaře Zdeňka Pecku. U sportu zůstala i nadále jako učitelka, metodička, televizní spolukomentátorka či funkcionářka.

výsledky sportovce