Kuželky a bowling
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
0
Počet zlatých medailí
0
Počet zlatých medailí
0
Adresář
Česká kuželkářská a bowlingová federace
Zátopkova 100/2, 16017 Praha 6 - Strahov
Telefon : 737467957
Kontakty
e-mail : info@ckbf.cz
web: ckbf.cz/

Výsledky českých sportovců

Hry sportovec disciplína umístění
Birmingham 2022 Jaroslav Lorenc jednotlivci (tenpin) (Turnaj)
2

Profil sportu

Bowling je halový sport, při kterém se hráč snaží srazit hozenou koulí co nejvyšší počet kuželek, které stojí na konci dráhy. Kořeny této hry najdeme už ve čtvrtém tisíciletí př.n.l. Dnešní podoba bowlingu se ustálila v polovině 19. století. Kuželky jsou podobným sportem, ale ne zcela totožným. Bowling se hraje s deseti kuželkami, speciální koulí se třemi otvory na prsty a ve speciální obuví.

Bowlingové kuželky jsou sestaveny do trojúhelníkového tvaru. V kuželkách se hraje jen s devíti většími kuželkami a s hladkou koulí. Kuželky tvoří kosočtverec. Oba sporty jsou populární i mezi amatéry, hra nepatří mezi fyzicky nejnáročnější sporty, hraje se pohodlně v hale, a mohou ji tak provozovat téměř všechny věkové skupiny. Obliba hry spočívá také v tom, že jsou do ní neustále zapojeni všichni hráči, kteří se v házení střídají. Po každém hodu navíc hráči znají své skóre a mohou se porovnávat se soupeři. Cílem bowlingové hry je shodit co nejvíce či dokonce všechny kuželky. Hráč má na tento úkol v každém kole dva pokusy. Pokud v posledním kole hry shodí hráč všechny kuželky, ať už prvním, nebo až druhým hodem, má k dispozici bonusový třetí hod. V případě shození všech kuželek najednou existují další bodové bonusy. Maximálně jde v bowlingovém utkání dosáhnout 300 bodů.

Popularita bowlingu je patrná i v tom, že se v této hře pořádají celosvětové či jen kontinentální nebo národní turnaje. U nás se tímto sportem zabývá Česká bowlingová asociace. Kuželky působí méně atraktivním dojmem, jeden hráč totiž hraje až do té doby, dokud neshodí všechny kuželky, a všichni ostatní hráči na svoje hody čekají. Kuželkáře u nás sdružuje Česká kuželkářská asociace.

V České republice jsou kuželky a bowling organizovány oddělenými asociacemi.

Kuželky
Bowling

Disciplíny

  • dvojice (muži)
  • jednotlivci (tenpin) (muži)