Horoucí srdce a chladná hlava! Konference MOSTY odhalila návod nejen na trému

Horoucí srdce a chladná hlava! Konference MOSTY odhalila návod nejen na trému

Trenéři
Trenéři
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Zpátky ke kořenům, to byl tentokrát podtitul Mezinárodní trenérské konference MOSTY, kterou už tradičně přichystala v Kongresovém centrum Columna v Praze Česká trenérská akademie. Ke kořenům se v panelu s názvem Od žáka k mistrovi vrátil i herec a náruživý sportovec Ivan Trojan. „V mládežnické kategorii jsem při basketbalovém zápase předribloval sám celé hřiště a zakončil košem. Trenér mě vystřídal se slovy, že jsem cestou ke koši mohl 3x přihrát. Pamatuji si to dodnes,“ zavzpomínal.

V kolektivním sportu je podle něj důležité odevzdat svou osobnost právě týmu. „Pokud přijmete fakt, že jste herec/hráč malých rolí, i tak můžete být důležitou součástí souboru či týmu,“ podotkl. Prozradil i návod na to, jak nemít při svém výkonu trému. „Musíte mít v rovnováze horoucí srdce, chladnou hlavu a koule na správném místě, tedy sebevědomí.“

V panelu „Za oponou: jak pracují fotbalové akademie: Největší rivalové, největší inovátoři“ se sešli Petr Hurych – ředitel akademie SK Slavia Praha, Tomáš Heidenreich – šéftrenér akademie SK Slavia Praha, Vítězslav Lavička – ředitel úseku mládeže Sparty Praha a Oldřich Šmerda, – manažer akademie Sparty Praha.

Důležitá je také mezinárodní konfrontace, která nás občas vysvlékne donaha, ale pomůže nám to do další práce.

O fotbalové akademie je v tuzemsku velký zájem. Sparta i Slavie Praha mají partnerské oddíly, které navštěvují pravidelně jejich trenéři a děti tak dostávají stejně kvalifikovaný trénink, jako by měli u nich. Sparta pracuje od kategorie U7, Slavie od U9. „Určitě mezi akademiemi spolupracujeme, rivalitu necháváme na trávníku. Společně jsme schopni být lídry a prošlapávat cestičky dalším,“ ujistil Petr Hurych, ředitel akademie Slavie.

Pro akademii Slavie pracuje 125 lidí, Sparta má zhruba 113 spolupracovníků. „Jedná se o armádu specialistů a je důležité všechny úseky propojit, aby pochopili své hranice ve prospěch hráče,“ líčil Oldřich Šmerda, manažer akademie Sparty. „Ve finále by ale neměla zmizet radost ze hry a fakt, že je vychováváme hlavně po lidské stránce. Výchova je úkolem nás všech.“

Objevit talent je mnohem těžší, než tomu bylo dříve. „Děti jsou totiž méně připravené z běžného života. Potřebujeme najít někoho konkurenceschopného ve světovém srovnání,“ prozradil Tomáš Heidenreich, šéftrenér slávistické akademie. „U mladých hráčů sledujeme pohybový talent, dovednosti s míčem a vnímání hry.“

Zásadní je i spolupráce napříč kategoriemi. „Vždy jsem se o to snažil. Důležitá je také mezinárodní konfrontace, která nás občas vysvlékne donaha, ale pomůže nám to do další práce,“ dodal Vítězslav Lavička, ředitel úseku mládeže Sparty. „Rodiče pak mají možnost 2x do měsíce přijít za trenérem a zeptat se ho na své dítě. Zároveň máme základní i střední školu pro naše hráče.“

Všichni se shodují, že je důležité vzdělávat také trenéry a ubrat jim byrokracii. Ultimátní cíl je vychovávat hráče pro své A týmy.

Vzdělávací konference nabídla trenérům také panel „Role, pravidla a zodpovědnost - jak efektivně pracují realizační týmy“, ve kterém vystoupili Francesco Cuzzolin, Head of Performance Olimpia EA7 Armani Milan, technogym konzultant, univerzitní pedagog, dříve v NBA. Dále  Jitka  Klimková, hlavní trenérka české fotbalové ženské reprezentace, která dříve trénovala v Austrálii, USA a Novém Zélandu a Benjamin Sequens, video analytik HC Energie Karlovy Vary.

líbil se ti článek?