Olympijské Tokio v Národním muzeu! Račte vstoupit na výstavu

Tokio 1964
Tokio 1964
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Věděli jste, že olympijské hry se měly v Tokiu poprvé konat v roce 1940? Že v roce 1964 se z Tokia poprvé vysílal televizní přenos přes satelit? A že se hry v moderní historii olympismu dosud nikdy neodkládaly? O zajímavých historických a společenských souvislostech, ale především o československých a českých sportovcích, vypráví výstava Olympijské Tokio, která bude otevřena v Historické budově Národního muzea do konce srpna.

Výstava vznikla ve spolupráci Národního muzea, Českého olympijského výboru, Vojenského historického ústavu a Velvyslanectví Japonska. Pro veřejnost je přístupná od 4. května. Připravena je i řada doprovodných aktivit, v muzeu i v online prostředí.

„Výstava ilustruje olympijské úspěchy našich sportovců v čele s Věrou Čáslavskou. Ale také úžasný pokrok a změny ve sportu, technologiích i každodenním životě. Pro mě osobně je nejcennější atmosféra, kterou cítíte z dobových materiálů. Je unikátní, ale v něčem velmi podobná atmosféře, kterou zažívají sportovci na olympijských hrách i v současnosti. Jde o pocit výjimečné soudržnosti, ale zároveň rozmanitosti a pestrosti,“ říká předseda ČOV Jiří Kejval.

Věra Čáslavská
03. 05. 1942, Praha
Sportovní gymnastika
Počet zlatých medailí
7
Počet stříbrných medailí
4

Sport, medaile, technologie, lidé

Návštěvníci se seznámí s historií sportovního vybavení. Uvidí například gymnastické nářadí z konce třicátých let i současnosti. Porovnají kolo zlatého dráhaře z Tokia 1964 Jiřího Dalera se špičkovým modelem současnosti. K vidění budou i části originální osmiveslice z roku 1964, dobové sportovní oblečení i osobní předměty pamětníků her.

Fanoušci mohou obdivovat medaile československých a českých olympioniků, včetně zlatých, které získali gymnastka Věra Čáslavská a Jiří Daler. Vystavena jsou i tři originální kimona, jež na výstavu věnoval Nadační fond Věra Čáslavská., ale také originální střevíc, který slavná česká gymnastka dostala od samotného japonského císaře. 

Unikátní dokumenty, fotografie a filmy

Československou výpravu v roce 1964 zachytil na řadě dosud nepublikovaných fotografií Karel Novák. Zaznamenal nejenom sportovní výkony, ale i všední život v Tokiu, atmosféru olympijské vesnice či přílet naší výpravy. Jeho snímky jsou součástí výstavy. Promítat se bude také oficiální film Mezinárodního olympijského výboru ze stejného období. Záběry zapůjčila ze svého archivu i Česká televize. Dobovou atmosféru navodí historické záznamy z archivu Českého rozhlasu. 

K vidění jsou také akreditace sportovců, originální plán olympijské vesnice s umístěním jednotlivých národních výprav a další oficiální dokumenty. Vystavené jsou dobové fotoaparáty a videokamera.

Olympijské hry v roce 1940, které byly zrušeny kvůli válečnému konfliktu, jsou zastoupeny například dopisem tokijské organizační komise pro tehdejšího předsedu ČSOV Jiřího Gutha-Jarkovského. 

Doprovodný program

V průběhu jara vychází publikace Encyklopedie českých a československých olympioniků uznávaného historika Františka Koláře. Pokřtěna by měla být právě v prostorách výstavy. Zároveň se plánují komentované prohlídky či setkání se současnými i bývalými sportovci. Zajímavé fotografie, videa a další audiovizuální materiály budou k dispozici i na sociálních sítích pořádajících institucí.

„V době uzavření Národního muzea pro veřejnost jsme nezaháleli a připravovali celou řadu nových výstavních projektů. Jednou z nových výstav, kterou pro veřejnost otevíráme v naší Historické budově, je i Olympijské Tokio. Sportovní sbírka Národního muzea je jednou z nejvýznamnějších i v evropském kontextu. Cíleně a dlouhodobě mapujeme a dokumentujeme nejen české sportovní úspěchy, ale i významné sportovní soutěže včetně olympiád. Doufám, že se výstava bude návštěvníkům líbit a po skončení olympijských her v Tokiu v České republice přibude mnoho nových medailí,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Jsem velmi rád, že pokračuje mnohaletá spolupráce Vojenského historického ústavu Praha s Národním muzeem. Sport hrál vždy mimořádnou úlohu při posílení fyzických i morálních vlastností naší společnosti, což si návštěvníci mohou mimo jiné připomenout i prostřednictvím osudů našich sportovců, kteří se v roce 1940 místo do zápolení na tokijských olympijských sportovištích zapojili do bojů o obnovení samostatného Československa,“ říká ředitel VHÚ brigádní generál Aleš Knížek.

Partnerem výstavy je česká pobočka Nippon Telegraph and Telephone Corporation (NTT). Společnost NTT byla založena v Japonsku v roce 1952 a stála za vývojem řady technologií používaných ve sportu. NTT kromě oblasti sportu využívá moderních technologií k záchraně životů v nemocnicích, vytváření komunikační infrastruktury chytrých měst nebo ochraně ohrožených druhů před pytláky. 

líbil se ti článek?