Olga
Fikotová
narozena
13. 11. 1932, Praha
sport
Atletika
disciplína
hod diskem
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
1

profil sportovce

Olympijská vítězka v hodu diskem a účastnice pěti olympiád, z toho čtyř v barvách USA.

Na hrách v Melbourne se Olga Fikotová postarala o jedinou zlatou medaili pro Československo, když v páté sérii vytvořila hodem dlouhým 53,69 metru olympijský rekord a sesadila do té doby vedoucí Begljakovovou ze Sovětského svazu. V té době se přitom studentka medicíny a někdejší házenkářka a basketbalistka věnovala disku teprve dva roky. Zároveň se v Austrálii zamilovala do amerického kladiváře a olympijského vítěze Harolda Connollyho, za kterého se o rok později provdala a následně ve své vlasti upadla v nemilost.

Rodačka z Prahy chtěla i nadále reprezentovat Československo, nebylo jí to však umožněno. Proto v roce 1960 získala americké občanství a na dalších čtyřech olympiádádch už reprezentovala USA. Nejlépe skončila šestá v Mexiku 1968, o čtyři roky později byla dokonce vlajkonoškou americké výpravy při zahajovacím ceremoniálu v Mnichově.

Po ukončení kariéry Connollyová pomáhala jako sociální pracovnice chudým a přistěhovalcům, angažovala se rovněž v ekologickém hnutí. Po rozvodu se usadila v Kalifornii, kvůli péči o čtyři děti se do Čech dostala až v roce 2006. O dva roky později dostala hlavní cenu Českého klubu fair play.

výsledky sportovce

Hry sport disciplína umístění
Melbourne 1956
Atletika
hod diskem
1