Před 50 lety v Mnichově: Československá olympijská vítězka Fikotová nesla na zahájení her vlajku USA

Zlaté příběhy
Zlaté příběhy
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Byla to obrovská pocta! Olga Fikotová vyhrála pro Československo zlato na hrách v Melbourne 1956 v hodu diskem. Po nucené emigraci reprezentovala čtyřikrát na olympiádě svůj nový domov Spojené státy americké. Před 50 lety v Mnichově dokonce jako první sportovec narozený mimo USA nesla na slavnostním zahájení vlajku s hvězdami a pruhy.

Zažila příběh jako z románu. Na LOH v Melbourne 1956 se Olga Fikotová zamilovala do amerického kladiváře Harolda Connollyho, který si stejně jako ona odvezl z Austrálie zlatou medaili. Jenže jejich lásku komplikovala studená válka.

Fikotové nechtěli soudruzi v Praze povolit sňatek s americkým sportovcem. Nakonec se po přímluvě manželů Zátopkových u prezidenta Antonína Zápotockého mohla provdat a to přímo v Praze na Staroměstském náměstí, kam na velkolepou událost dorazilo 30 tisíc lidí!

TOP: 5 příběhů z Mnichova 1972
(7:31)

Přestože chtěla paní Olga nadále soutěžit za Československo, soudruzi v Praze jí to zakázali a dokonce lhali, že se reprezentace vzdala.

Naštěstí ji nová vlast brzy přijala za svou. Olga Fikotová nastoupila v barvách USA na čtyřech olympiádách. V Mnichově 1972 dokonce měla tu čest nést vlajku americké výpravy během zahajovacího ceremoniálu jako vůbec první „neamerická“ vlajkonoška.

Olga Fikotová
13. 11. 1932, Praha
Atletika
Počet zlatých medailí
1
líbil se ti článek?