Známe sporty Olympiády dětí a mládeže 2024! Bude tam ten tvůj?

ODM 2024
ODM 2024
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Je to tady! Jihočeský kraj odtajnil sportovní program Olympiády dětí a mládeže, který bude čítat 20 sportů. Dvacátý první ročník největší multisportovní akce v České republice přivítá přes 4000 sportovců a neobejde se bez tradičních disciplín jako je atletika, cyklistika či fotbal. Chybět ale nebude například ani jachting.

Od 23. do 28. června 2024 ožijí Jižní Čechy jedinečnou atmosférou. Největší porci sportovních klání budou hostit České Budějovice, kde se bude soutěžit v atletice, karate, plavání či badmintonu. „O medaile budou mladí sportovci bojovat tradičně čtyři dny a jihočeská metropole přivítá většinu sportovních disciplín,” říká místopředseda Českého olympijského výboru zodpovědný za ODM Filip Šuman a dodává: „Proběhne zde rovněž slavnostní zahájení a město se stane centrem pro setkávání mladých sportovců i fanoušků. Zázemí jim poskytne Olympijský dům.“

V druhé hostující město se promění Tábor, který přivítá turnaje v basketbalu, florbalu a volejbalu. V Hluboké nad Vltavou proběhnou utkání v dalším kolektivním sportu - softballu. Ten se na program Olympiády dětí a mládeže vrací po 19 letech.

Výběr sportů pro Olympiádu dětí a mládeže je ukotven v organizačním manuálu ODM. Povinné sporty pro letní edici jsou atletika (6 disciplín), plavání (4 disciplíny) a nejméně jedna kolektivní hra ze seznamu olympijských sportů. Co se týká dalších sportů, ty  pořadatelský kraj vybírá podle vybavenosti sportovišť a podmínek v místě konání. Sportovní program se tak každý ročník mění a vyjma povinných sportů jich musí čítat minimálně dalších patnáct. Preferovány jsou sporty, ve kterých jsou účast schopny zajistit všechny kraje. O kvalifikaci mladých sportovců pak rozhodují sportovní svazy, k nominacím vám více informací poskytnou trenéři.

„Každá akce, která zvedne mládež od počítačů, naučí je smyslu pro fair play a zdravé soutěživosti, je důležitá. Právě Olympiáda dětí a mládeže je fantastická příležitost, jak naší mládeži ukázat krásný svět sportu. Mohou v něm změřit své síly ti nejlepší s nejlepšími a nahlédnout do světa velkých sportovních klání. Náš organizační tým už dnes pracuje na tom, aby zážitky mladých sportovců z jihočeské Olympiády dětí a mládeže mohly být díky kvalitnímu zázemí a pestrému doprovodnému programu stejně silné, jako zážitky účastníků Letních olympijských her 2024 v Paříži,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Stejně jako v předchozích letech, i tato ODM slibuje kvalitní podívanou a širokou fanouškovskou základnou ve všech místech konání.

líbil se ti článek?