Až do roku 2027 je jasné, kde se bude konat zimní Olympiáda dětí a mládeže

Olympiáda dětí a mládeže
3 Minuty čtení

Na lednové soutěže mladých sportovců na zimní Olympiádě dětí a mládeže v Královehradeckém kraji naváže v roce 2025 zimní soupeření krajských výprav v Moravskoslezském kraji a v roce 2027 se největší česká multisportovní akce uskuteční v kraji Plzeňském.

„Oba kraje předložily výborné kandidatury, které by byla škoda nevyužít. A tak jsme se inspirovali u Mezinárodního olympijského výboru, jenž zároveň přidělil olympijské hry Paříži pro rok 2024 a Los Angeles pro rok 2028, a sáhli jsme k podobnému kroku. Vážíme si toho, že kraje mají velký zájem hostit akci, která je celoživotním zážitkem pro tisíce mladých sportovců,“ řekl Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Moravskoslezský kraj hostil zimní ODM už v lednu 2012. „Těší mě, že se do našeho regionu tato prestižní sportovní akce po letech zase vrátí. Čekají nás zajímavé sportovní zážitky, možná se zde setkáme s budoucími světovými šampiony. Moravskoslezský kraj organizátorům nabídne vysoce kvalitní zázemí i podmínky, centrem hlavního dění se stane Frýdek Místek, kde proběhne i slavnostní zahájení. Mladé sportovní naděje se pak spolu poměří i na sportovištích v Ostravě, Českém Těšíně, ale také na Pustevnách a Bílé, které jsou mezi milovníky zimních sportů velmi oblíbené,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že Moravskoslezský kraj dlouhodobě podporuje velké sportovní akce a Olympiáda dětí a mládeže mezi ně rozhodně patří.

Inspirovali jsme se u Mezinárodního olympijského výboru, jenž zároveň přidělil olympijské hry Paříži pro rok 2024 a Los Angeles pro rok 2028, a sáhli jsme k podobnému kroku.

„Sportovní aktivity dětí a mládeže podporujeme nejen pro to, že chceme vychovávat špičkové profesionály. Snažíme se mladé lidi motivovat ke zdravému pohybu, nabízet jim aktivní volnočasovou náplň, která je zvedne od tabletů a herních konzolí. V našem regionu se mladým sportovcům skutečně daří, svědčí o tom skvělé výsledky našich mladých hokejistů a snowboardistů, kteří z poslední zimní olympiády dětí a mládeže, která se předloni konala v Karlovarském kraji, přivezli zlaté a stříbrné medaile,“ sdělil Stanislav Folwarczny, předseda Organizačního výboru a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Plzeňský kraj přivítal tisíce mladých sportovců v červnu 2015 při letní edici a již po 7 letech bylo nyní rozhodnuto, že bude hostit další ročník ODM. Zimní hry se tu budou konat poprvé.
 
„Plzeňský kraj má Šumavu, překrásné území s národním parkem. Proč nevyužít turistickou část Šumavy a nepozvat mladé sportovce na Špičák, moderní areál, který je ideální pro hlavní dějiště olympiády. Dalšími místy soutěžních klání pak budou Klatovy, druhé největší město kraje, a také Sušice, Domažlice a vzhledem k partnerské spolupráci s příhraničním Německem také Hohenzollern - Bavorská Železná Ruda. Bude to pro nás zajímavé srovnání s organizací letní verze her, které jsme pořádali před sedmi lety. Věřím, že se nám i do zimních her podaří vetknout vše, co sportovci potřebují, a především to, že si odnesou skvělé zážitky,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

„Posunutí termínu o dva roky pro nás znamená více času na přípravu a věříme, že o to lepší zážitek všem mladým sportovcům připravíme. Například slavnostní zahájení bychom chtěli mít přímo na Špičáku, který bude hlavním centrem všeho dění,“ doplnil Rudolf Salvetr, předseda Organizačního výboru a zastupitel Plzeňského kraje.
 
Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských výprav, která se koná každoročně od roku 2003 a je určena mladým sportovcům ve věku od dvanácti do šestnácti let. V minulosti unikátní atmosféru zažila řada dnes úspěšných sportovců, jako je například Ester Ledecká, Josef Dostál či Barbora Seemanová. Hlavní poselství projektu je přinést životní zážitek mladým sportovcům, jejich vrstevníkům, rodičům i veřejnosti, aby se pohyb stal a zůstal součástí jejich života.

líbil se ti článek?