Zlatý hattrick pro Českou republiku. Atletka Malíková předběhla celý svět

Lifestyle
Lifestyle
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Na startu jí běželo hlavou: Teď a nebo nikdy! „Chtěla jsem se úplně vyšťavit, byl to přece jen můj poslední letošní závod. Kdybych to nedala, byla bych zklamaná,“ popisovala Barbora Malíková, vítězka závodu na 400 metrů na Olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. „Tohle je rozhodně to nejlepší zakončení sezony,“ smála se už se zlatou medailí na krku.

Malíková potvrdila roli favoritky. „Upřímně musím říct, že jsem tu medaili čekala. Vždycky Báře říkám, ať si hlídá první místo a vyšlo to. V obou rozbězích byla nejrychlejší,“ okomentovala výkon své svěřenkyně trenérka Jana Gellnerová.

Na Olympijských hrách mládeže se ale neběžel klasický závodní formát, ale dva rozběhy v rozmezí tří dnů. „Běželo se dvakrát na nejrychlejší čas. Oba časy se pak sečetly a kdo byl v součtu nejrychlejší, ten vyhrál,“ popsala netradiční formát Gellnerová. „Úplně nám to nevyhovovalo, ale podmínky byly pro všechny atlety stejné, takže jsme se samozřejmě přizpůsobily,“ dodala.

Od kreslení ke zlatým medailím

Malíkovou přitom před odjezdem trápila bolavá záda. „Téhle medaile si určitě cením stejně jako prvního místa z mistrovství Evropy a světa. Ta sezona byla pro všechny holky tady už dlouhá a závod byl jen o tom, kdo víc vydrží a kdo se s tím psychicky dobře popere,“ uvažovala Malíková. „První dny tady jsem si říkala, že bych to mohla dát tak do pátého místa. Ale po tom prvním rozběhu už jsem byla rozhodnutá, že to dám,“ zhodnotila talentovaná běžkyně svou formu.

Šestnáctiletou hvězdu české atletiky přitom v dětství táhly jiné zájmy než sport. „Jako malá jsem pořád jen kreslila a něco vytvářela, vlastně jsem jen seděla na zadku, a to se rodičům nelíbilo. Chtěli, abych se trochu hýbala. Vybírala jsem mezi atletikou a bojovým sportem a zvítězilo běhání,“ popsala cestu za svými českými rekordy v běhu na 400 metrů Barbora Malíková. Za svědomitý přístup jejích rodičů děkuje sportovní svět už dnes a jistě se ještě máme na co těšit.

líbil se ti článek?