Zlato, zlato, bronz! Hokejisté získali na Olympijských hrách mládeže tři medaile

YOG 2020
YOG 2020
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Tři medaile přinesl české výpravě na Olympijských hrách mládeže v Lausanne hokejový turnaj mezinárodních týmů tři na tři. Zlato získali Zuzana Trnková a brankář Štěpán Maleček, bronz a rozhodující gól zápasu přidal Matyáš Šapovaliv. Zklamání ze čtvrtého místa pak vstřebávali Barbora Bartáková a Dominik Pavlata. Čtvrté místo přidali ve středu ve smíšené štafetě také biatlonisté Gabriela Masaříková, Zuzana Doležalová, Luděk Abrahám a Jakub Kudrnáč.

Brankář byl téměř neprůstřelný

Na ledě Vaudoisé arény v Lausanne v jednu chvílí na opačných stranách hřiště oslavovali zlato Štěpán Maleček v dresu zeleného týmu v mužské soutěži a Zuzana Trnková ve žlutém týmu mezi dívkami. „Před finále jsem nemohl vůbec spát, byl jsem strašně nervózní. Ale když jsem vešel do chodby na stadionu, nervozita se změnila v nabuzenost. Měl jsem ohromnou chuť jít hrát zápas,“ líčil brankář Karlových Varů.

Turnaj mezinárodních týmů se hraje ve specifickém formátu, kdy se proti sobě střídají předem dané útoky přesně po minutě a dva brankáři daného týmu se vždy mění v polovině 16 minut dlouhé třetiny. Za dobu strávenou ve finále na ledě dostal Maleček jen jediný gól, přičemž jeho tým vyhrál 10:4. Obecně se mu dařilo, například v semifinále neinkasoval. „Kluci toho na mě moc nepouštěli, hráli fakt výborně. Ale já jsem až na dva zápasy dost spokojený,“ řekl gólman, který sní o olympijských hrách dospělých i Stanley Cupu. „Ale tahle medaile je nádherná, řadím ji mezi největší úspěchy.“

Trnkové se povedla odveta ze snu, Šapovaliv dal rozhodující gól

Stejně nadšeně o zlatém kovu na krku mluvila Zuzana Trnková, které se ve finále podařila proti týmu v černých dresech odveta za prohru ve skupině. „Povedlo se nám to jako ze snu. Šly jsme do zápasu s tím, že chceme vyhrát zlato a zabraly jsme. Myslím, že nás soupeřky hodně podcenily. Medaile je fakt těžká a dobrá. Atmosféra nás vtáhla do hry. Patří to k mým největším hokejovým zážitkům,“ řekl čtrnáctiletá útočnice.

Závěr snů prožil v souboji o bronz útočník Matyáš Šapovaliv. Jeho tým v hnědých dresech hrál vyrovnanou partii s černým družstvem, v němž se výtečně dařilo Dominiku Pavlatovi. Už se zdálo, že při skóre 5:5 dojde na rozhodnutí v podobě trestných nájezdů, jenže pár vteřin před koncem přišel okamžik českého hráče.

„Ani jsem nevěděl, kolik zbývá času, jen jsem řval na svého spoluhráče z Maďarska, ať mi tam hodí puk. Šlo to ještě přes hokejku protihráče, bylo trochu štěstí, že se mi to odrazilo na hůl a já jsem jen vystřelil nad bránu. Věřil jsem, že to brankáři propadne nad beton k tyčce. Stalo se tak. A když jsem viděl puk v bráně, bylo to úžasný. Byl to asi doposud nejdůležitější gól v mojí kariéře. Rovnou jsme všechno zahodili a šli jsme slavit, protože zbývaly dvě sekundy do konce zápasu,“ líčil Šapovaliv. Fandí spíše klasickému hokeji než novému formátu. „Ale tahle medaile pro mě znamená hodně a zatím je to nejvíc, čeho jsem dosáhnul. Neskutečná radost.“

Biatlonisté těsně pod stupni

Vedle hokejových medailí přidala česká výprava ve středu na Olympijských hrách mládeže čtvrté místo ve smíšené biatlonové štafetě. „Myslím, že každý ze závodníků předvedl svých sto procent. Zajeli to, na co měli,“ hodnotil trenér Jiří Václavík výkon Gabriely Masaříkové, Zuzany Doležalové, Luďka Abraháma a Jakuba Kudrnáče.

Kudrnáč s Kateřinou Pavlů byl také pátý ve smíšené štafetě dvojic. Stejnou pozici hned na úvod her přidal také sjezdař David Kubeš v super-G. Ve čtvrtek se první část výpravy vrací do Česka a na místo dorazí reprezentanti ve většině lyžařských disciplín, snowboardingu či short tracku nebo tým hokejistek. Hry pokračují až do 22. ledna. Informace z nich můžete sledovat ZDE a na dalších kanálech Českého olympijského týmu.

Celou fotogalerii najdete na webu czechteam.info/yog2020.

Dosavadní nejlepší česká umístění první části Olympijských her mládeže 2020:

  • 1. místo Štěpán Maleček (hokej, turnaj mezinárodních týmů 3 na 3)
  • 1. místo Zuzana Trnková (hokej, turnaj mezinárodních týmů 3 na 3)
  • 3. místo Matyáš Šapovaliv (hokej, turnaj mezinárodních týmů 3 na 3)
  • 4. místo Dominik Pavlata (hokej, turnaj mezinárodních týmů 3 na 3)
  • 4. místo Barbora Bartáková (hokej, turnaj mezinárodních týmů 3 na 3)
  • 4. místo Gabriela Masaříková, Zuzana Doležalová, Luděk Abrahám, Jakub Kudrnáč (biatlon, smíšená štafeta)
  • 5. místo Kateřina Pavlů, Jakub Kudrnáč (biatlon, smíšená štafeta dvojic)
  • 5. místo David Kubeš (sjezdové lyžování, super-G)
  • 8. místo Denisa Cimlová, Vilém Hlavsa (krasobruslení, tance)
líbil se ti článek?