Zimní Olympiáda dětí a mládeže míří do Moravskoslezského kraje a už má i své logo!

ODM 2025
ODM 2025
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Olympiáda dětí a mládeže se po třinácti letech vrátí do Moravskoslezského kraje! Zimní pořadatelskou štafetu přebírá Moravskoslezský kraj, který bude od 26. do 30. ledna 2025 hostit největší multisportovní akci v České republice. Centrem 22. ročníku Olympiády dětí a mládeže se stane Frýdek - Místek, bojovat o medaile se bude i v dalších čtyřech městech - Třinci, Českém Těšíně, Ostravě a Bílé.

Olympiáda dětí a mládeže je prestižní akce, kterou bude vysílat v přímých přenosech i Česká televize. Moravskoslezský kraj se tak díky skvělým výkonům mladých sportovců, profesionální organizaci akce a vysoce kvalitnímu zázemí sportovišť ještě více dostane do povědomí zbytku republiky. Věřím, že na náš region upozorníme jako na místo, kde se sportu daří, kde vyrůstají výjimečné talenty, a které je ideální pro konání nejrůznějších prestižních nejen sportovních událostí,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Olympiádu dětí a mládeže organizuje společně s kraji a sportovními svazy Český olympijský výbor. „Olympiádou dětí a mládeže prošla za její více jak dvacetiletou historii spousta špičkových olympioniků a sportovců. Patří mezi ně například Ester Ledecká, Markéta Davidová nebo hokejista David Pastrňák. Těší nás zájem kraje o opětovné pořadatelství a věřím, že pro mladé sportovce společně připravíme akci, na kterou budou už navždy vzpomínat, jelikož poprvé na vlastní kůži zažijí spoustu momentů, jež navozují atmosféru opravdové olympiády,” řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

20 let ODM | Aftermovie 2023 ❄️ #ODMGANG
(1:24)

11 + 1 sport, 5 měst

Slavnostní zahájení včetně nástupu krajských výprav v čele s vlajkonoši proběhne v třinecké Werk Aréně, pak se více jak 2 000 účastníků rozjede na ubytování a sportoviště. Na programu bude jedenáct sportů a jedna umělecká soutěž.

„Lyžařské, snowboardové i biatlonové závody se uskuteční ve ski areálu Bílá, krasobruslařky a krasobruslaři se představí v Českém Těšíně a hokejová utkání se odehrají na dvou zimních stadionech – v třinecké Werk Aréně a v Polárce ve Frýdku-Místku. Sportovní lezení i tanec budou fanoušci moci vidět v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, lezení bude hostit ostravské centrum Hangar. Šachy i umělecká soutěž proběhnou v kulisách zámku Frýdek,” sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Věřím, že společně s Moravskoslezským krajem navážeme na vysokou úroveň a připravíme ty nejlepší podmínky nejen pro mladé sportovce, ale i pro diváky.

Olympijský dům coby místo setkávání a oslav vyroste ve Frýdku - Místku. Účastníci, veřejnost, školy i školky se mohou těšit na nespočet doprovodných aktivit, zábavné aktivace partnerů i Olympijskou zónu EDA. Medailové ceremoniály proběhnou u zimního stadionu Polárka ve Frýdku–Místku. 

„Olympiádu dětí a mládeže připravujeme každý rok, střídá se letní a zimní edice. Už na konci června  nás čeká v Jihočeském kraji ta letní verze, kam bych rád pozval celou sportovní veřejnost.  Věřím, že společně s Moravskoslezským krajem navážeme na vysokou úroveň a připravíme ty nejlepší podmínky nejen pro mladé sportovce, ale i pro diváky, ” komentoval místopředseda ČOV Filip Šuman, zodpovědný za ODM.

Tiskové konference se zúčastnil i olympijský vítěz z Nagana 1998 útočník David Moravec společně se svým svěřencem z dorostu hokejové Poruby Matějem Plankou, který byl členem vítězného týmu na poslední ODM 2023. „Sledoval jsem hráče našeho kraje a nejvíc mé svěřence. Je to skvělý úspěch, ale je to jen jeden z krůčků v té hokejové kariéře. Vyzkouší si, jaké to je být na olympiádě. Hltali Olympiádu dětí a mládeže a domů přijeli šťastní,“ prozradil dvojnásobný mistr světa.

Logo reprezentující Lysou horu

Vedle sportovišť už zná ODM 2025 i své logo. Do soutěže pro studenty, kterou pořádal Moravskoslezský kraj, přišlo 179 návrhů. Jako vítězný návrh vybrala porota logo Simony Bystroňové z Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně. „Návrh loga vychází z tvaru budovy vysílače Lysé hory, kterým jsem se inspirovala, protože Lysá hora je symbolem našeho kraje. Červená část tvoří věž vysílače, zelená střechu a modrá se žlutou jsou stěny budovy. Použila jsem barvy z olympijských kruhů,” vysvětlila autorka.

líbil se ti článek?