Vzdala se zlaté olympijské medaile. U šermířky zvítězilo fair play

Fosfa
Fosfa
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Byl to obdivuhodný čin. Před 90 lety na olympijských hrách v Los Angeles došlo na souboj o zlato mezi britskou fleretistkou Judy Guinnessová a její rakouskou soupeřkou Ellen Preisovou. Tento zápas se navždy zapsal do historie. Ne však kvůli šermířskému umění, ale momentu, kdy zvítězilo fair play.

Byl to střet těch nejlepších šermířek. Fleretistky Guinessová a Preisová hladce porážely soupeřky v olympijském turnaji na hrách v Los Angeles. Nakonec došlo mezi nimi na velmi očekávaný zápas o zlato.

Byla to od začátku vyrovnaná bitva a jedenadvacetiletá Judy Guinnessová o bod Preisovou porazila. Výkřiky radosti a euforie se překvapivě nekonaly. Britka totiž odmítla olympijské zlato. Upozornila šermířské rozhodčí, že se spletli a nezapočítali soupeřce dva zásahy.

TOP: 5 fair play příběhů
(4:00)

Po úpravě skore se tak spravedlivá Guinnessová připravila o olympijské zlato. Domů odjela se stříbrnou medailí, ale především hřejivým pocitem, že hrála fér a nikoho nepodvedla. „Byly jsme tehdy k sobě přátelštější a chovaly se jako gentlemanky,“ vzpomínala po půl století od her v Los Angeles Ellen Preisová.

I v současnosti se setkáváme s činy fair play. A pro jeden z příkladů ani nemusíme chodit daleko. Český šermíř Jiří Beran na olympijských hrách v Riu 2016 v 1. kole turnaje prohrával 18 vteřin před koncem s Brazilcem Athosem Schwantesem 3:5. Po následujícím útoku mu sudí připsali bod na 4:5.

Beran se však bodu okamžitě vzdal, protože soupeře nezasáhl. „Prostě bych v rámci fair play nikdy nepřipustil, aby rozhodčí uznal zásah, který jsem nedal,“ zdůraznil Beran, který nakonec utkání prohrál 6:8. Za svůj čin pak obdržel hlavní cenu Českého klubu fair play.

líbil se ti článek?