Vyrážíme směr Brno! Tisíce dětí budou v únoru sportovat na Olympijském festivalu

Olympijské festivaly
Olympijské festivaly
4 Minuty čtení
4 Minuty čtení

Už 4. února startují nejen olympijské hry, ale otevře se brána Olympijského festivalu v areálu Nové Zbrojovky v Brně Židenicích. Právě tento den připadá na pololetní prázdniny ve školách a všichni návštěvníci budou mít už od 9 hodin ráno vstup zdarma.

Slavnostní zahájení začne v 11:00, kdy se z centra města vydá štafeta olympioniků s pochodní. Předposlední běžkyní bude tvář letní edice tenistka Lucie Šafářová, která předá pochodeň novému ambasadorovi krasobruslaři Tomáši Vernerovi. Ten následně na pódiu zapálí oheň Olympijského festivalu.

„Chtěla bych pozvat všechny školáky a jejich rodiče i prarodiče, aby si užili hned první den Olympijského festivalu a pololetní prázdniny strávili aktivně. Věřím, že právě možnost vyzkoušet si různé sporty na jednom místě pomůže přivést děti ke sportu,“ říká primátorka Brna Markéta Vaňková, ke které se připojil i jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Jsem ráda, že ambasadorem bude letos Tomáš Verner, další krasobruslař a hlavně srdcař.

"Věřím, že se festival podaří stejně jako ten letní. Je to skvělá příležitost pro děti, jejich rodiče i ostatní, aby si vyzkoušeli nejrůznější sporty. A jestli nás čeká tolik medailí jako v létě, tak se máme na co těšit.“

Poprvé se Olympijský festival v Brně uskutečnil v roce 2018 během her v Pchjongčchangu a přišlo téměř 160 tisíc návštěvníků. Při hrách v Tokiu vyrostlo festivalové sportoviště u koupaliště Riviéra a letos se na 17 dní promění v nejlepší zimní středisko areál Nové Zbrojovky.

Tomáš Verner zve na Olympijský festival 2022!

Přebírá ambasadorskou štafetu 👉 Tomáš Verner je připraven to s námi v únoru rozjet naplno! 🤩 V jakém sportu ho podle něj máte šanci porazit? Tipujte do komentáře. ⤵️

Zveřejnil(a) Olympijský festival dne Neděle 12. prosince 2021

„Vážíme si podpory města Brna a Jihomoravského kraje. Díky ní můžeme otevřít Olympijský festival už potřetí právě v Brně. V létě tvořily 60 procent návštěvníků rodiny a podle následného výzkumu 52 procent rodičů našlo právě zde nový sport pro své děti. Věřím, že stejně tomu bude i teď v zimě, kdy jsme připravili speciální program pro školy z Jihomoravského kraje,” říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

„V areálu Nové Zbrojovky dlouhodobě fungují curlingové dráhy a v prosinci jsme zde zprovoznili kluziště pro veřejnost. I z tohoto důvodu padla volba právě na tento areál. Návštěvníkům Olympijského festivalu tak představíme ožívající brownfield, který se za několik let promění v moderní městskou čtvrť pro desetitisíce obyvatel. Máme radost, že si do Festivalu přijede zasportovat 3000 dětí z téměř šedesáti škol. Návštěvníci a školní výpravy si zde vyzkouší téměř dvacet zimních sportů, například biatlon, boby nebo snow volejbal,“ říká 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Tomáš Verner
03. 06. 1986, Písek
Krasobruslení

Během dopoledního programu si žáci vyzkouší tři sporty pod odborným vedením, dostanou zdarma svačinu a užijí si olympijskou atmosféru při fandění našim sportovcům. Olympijský festival mohou samozřejmě navštíviti i učitelé s žáky bez registrace. Vstup budou mít také zdarma, ale nelze jim garantovat volná sportoviště.

„Kromě sportovišť už podruhé připravujeme i Olympijskou zónu Eda, ve které se děti dozví víc o olympismu, hodnotách jako je fair play či respektu k soupeři. Olympijské vzdělávání je dlouhodobý projekt Českého olympijského výboru,“ říká projektová manažerka Olympijského festivalu Naďa Černá.

Před vstupem do areálu bude dostatek parkovacích míst pro auta i autobusy. S Dopravním podnikem organizátoři domlouvají speciální kyvadlové autobusy ze zastávek Vojenská nemocnice, Stará Osada, Brno Židenice žel. stanice, které návštěvníky dovezou až před bránu areálu.

Přímo z Židenic vyrazí na své první olympijské hry i krasobruslařka Eliška Březinová, která byla ambasadorkou Olympijského festivalu v roce 2018. „Myslím si, že je to skvělý projekt, díky kterému lidi třeba zjistí, že dělat sport na top úrovni není tak lehké, jak se třeba někdy u televize může zdát. Zároveň jsem ráda, že ambasadorem bude letos Tomáš Verner, další krasobruslař a hlavně srdcař,“ říká Březinová a dodává: „Dění na festivalu budeme s bráchou určitě sledovat, protože vyroste téměř u nás doma. Přeju si, aby se tam návštěvníkům líbilo a užili si skvělou olympijskou atmosféru. My pro to uděláme maximum.“

Od 2. února bude fungovat rezervační systém sportovišť a prodej vstupenek na stránkách www.olympijskyfestival.cz. Bezpečnostní opatření se budou odvíjet od aktuálních nařízení vlády ČR.

„V létě jsme dokázali uspořádat bezpečný Olympijský festival, a to rovnou na dvou místech republiky. Nyní spolupracujeme s Hygienickou stanicí Jihomoravského kraje a jsme připraveni pružně reagovat na aktuální stav. Dokážeme například regulovat kapacitu návštěvníků areálu a zajistit testovací centrum,“ říká místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.

Program prvního dne 4. února na Olympijském festivalu v Brně

9:00 otevření areálu 

11:00 štafeta olympioniků s pochodní

11:30 slavnostní zahájení s Tomášem Vernerem, Lucií Šafářovou, Janem Mazochem, a dalšími

12:00 oficiální otevření sportovišť 

12:30 exhibice krasobruslaře Tomáše Vernera

13:00 sledování zahájení her v Pekingu

19:00 uzavření areálu

líbil se ti článek?