Vlajkonoška Švábíková v zimě reprezentovala na snowboardu, nyní je ve finále tyčky

EYOF 2015
EYOF 2015
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Vlajkonoška české výpravy na Evropském olympijském festivalu mládeže 2015 v Tbilisi Amálie Švábíková není na první olympijské akci. V lednu letošního roku reprezentovala ve snowboardcrossu i na zimní obdobě olympijského festivalu.

„Amálii jsme vybrali jako vlajkonošku i pro její zajímavý příběh. Je to skvělá atletka, ale taky skvělá snowboarďačka. Má prostě ráda sport a dělá ho navíc dost dobře,“ říká šéf české výpravy Martin Doktor.

„Byla jsem překvapená, že ponesu vlajku a udělalo mi to radost. Je to fakt pocta, když vás vyberou skoro ze stovky sportovců. Byl to super zážitek,“ vypráví Švábíková.

Teprve patnáctiletá atletka se kvalifikovala i na nedávno proběhlé mistrovství světa U17 do kolumbijského Cali, ale nakonec dala přednost olympijskému festivalu. „Chtěla jsem jet na oboje, ale na svazu mi říkali, že to není dobrý nápad. Ať si vyberu. Navíc bych se vrátila z Kolumbie a hned letěla sem. Byla bych tam nejmladší, časový posun by byl náročný a riskovala bych zranění. Tady chci zaútočit na 4 metry a získat medaili,“ netají atletka, která má osobní rekord 392 centimetrů a zdejší kvalifikační výška pro finále 365 cm ji tak nedělala velké problémy. „Měla jsem ale dost nervy, základní výšku kvalifikace jsem záložila až na třetí pokus. Tyčka je ošidná disciplína," usmívá se mladá sportovkyně.

Finále je na programu v sobotu. A podle skočených osobních rekordů budou největšími soupeřkami Švédka, Ruska a Španělka. „Obdivuji jejich styl, Švédka i Ruska skáčou fakt dobře. Uvidíme, jak to v sobotu dopadne,“ říká Švábíková.

Který sport si Amálie vyberte? Podívejte se, co nám řekla v lednu na zimním festivalu:

líbil se ti článek?