Evropský olympijský festival v Tbilisi skončil, Češi si odvezli sedm medailí

EYOF 2015
EYOF 2015
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Šest dní plných sportovních zápolení, životních výkonů i osobních příběhů více než tří tisícovek sportovců z padesáti zemí je u konce. Evropská olympiáda mládeže od 14 do 18 let v Gruzii dopadla pro českou výpravu úspěšně, z podkavkazu si tuzemští sportovci odvezli o dva cenné kovy víc, než před dvěma lety z EYOF v Utrechtu. Přidali navíc několik skvělých umístění pod stupni vítězů.

Český olympijský tým v čele s šéfem mise Martinem Doktorem vypravil do Tbilisi 95 sportovců. „Jde především o to, aby mladí poznali olympijskou atmosféru,“ vysvětloval před týdnem Doktor, „přesto věřím, že bez medaile odsud neodjedeme.“ Měl pravdu.

Česká vlaječka se sice první čtyři dny na žádném z prvních tří míst neobjevila, v pátek a v sobotu se ale s pódiovými umístěními doslova roztrhl pytel. „Je to opravdu neuvěřitelný pocit. Byly to oppravdu velké závody, to jsem nečekala,“ říkala Anna Kerbachová, která se v pátek na dvou stech metrech odstartovala české medailové žně.

Ještě týž den jí napodobil Matěj Krsek. Na stejné trati si vylepšil osobní rekord o více než tři desetiny a stejně jako Kerbachová bral stříbro. „Chtěl jsem do finále, ale s medailí jsem nepočítal. Je to pro mě obrovská motivace do další práce,“ hodnotil své vystoupení na EYOF v Tbilisi.

Velká očekávání před posledním dnem festivalu sobotou pak byly nasnadě. Tenistka Lucie Kaňková se představila ve finále dívčí dvouhry, tým basketbalistek zase hrál o zlato s Belgií. A všechny české holky to zvládly. Kaňková porazila ve finále Rusku Pačkaljovovou ve dvou setech a se zlatou medailí na krku vesele hlásila: „Chci jednou vyhrát i dospělou olympiádu, to je můj velký sen.“

Štěstím zářily i basketbalistky, které předvedly ve finále skvělý výkon a Belgičankám oplatily porážku ze základní skupiny. O jejich zaslouženém zlatu nemohl po výsledku 52:33 pochybovat nikdo. „Hrály jsme skvěle a zasloužily si vyhrát,“ říkala kapitánka Veronika Šípová.

„Jsem překvapený, jak se tenhle tým vypracoval. Holky táhly za jeden provaz na palubovce i mimo ní, to je v tomhle věku hodně důležité,“ chválil svůj tým trenér Richard Fousek, který se svými kolegy z realizačního týmu dosáhl stejného úspěchu už před dvěma lety v Utrechtu. „V lecčem to bylo podobné. Také v Holandsku jsme prohráli první zápas, po něm se semkli a došli až ke zlatu,“ vzpomíná s úsměvem.

Třemi bronzy uzavřeli českou sbírku medailí judistka Markéta Paulusová, tyčkařka Amálie Švábíková a tenisový deblový pár Evžen Holiš a Tomáš Macháč. „Byla jsem nervózní. I když mi zápas moc nevyšel, za ten bronz jsem hrozně ráda,“ říkala na slavnostním zakončení judistka.

Amálii Švábíkovou trochu mrzelo, že se jí nepodařilo zaútočit na osobní rekord na čtyřech metrech, s výkonem 390 cm si ale odvezla vysněnou medaili. „Třetí místo je skvělé. Za tuhle zkušenost jsem moc ráda,“ říkala po úspěchu česká vlajkonoška a v tomto roce i účastnice lednového zimního olympijského festivalu v disciplíně snowboardcross.

Úplně poslední medaili gruzínského olympijského festivalu vybojovali až pozdě večer tenisté Evžen Holiš a tomáš Macháč. Společnými silami udolali první nasazené Poláky ve třech setech.

„18 z 95 našich sportovců si pověsilo na krk medaili. To je skvělá úspěšnost. Mám velkou radost, že se na EYOF kvalifikovaly čtyři týmy a tři bojovaly o medaile až do posledního dne. Klíčové jsou zkušenosti a inspirace do další práce v tréninku, kterou sportovci načerpali. S naší účastí jsem spokojen,“ hodnotil šéf české výpravy Martin Doktor.

Zlato:

Lucie Kaňková (tenis)
Dívčí tým basketbalistek

Stříbro:

Anna Kerbachová (atletika, 200 m)
Matěj Krsek (atletika, 200 m)

Bronz:

Markéta Paulusová (judo, kategorie nad 70 kg)
Amálie Švábíková (atletika, skok o tyči)
Evžen Holiš, Tomáš Macháč (tenis, čtyřhra)

líbil se ti článek?