Více sportovišť než v Tokiu. Těšte se na Olympiádu dětí a mládeže v Olomouckém kraji

Olympiáda dětí a mládeže
1 Minuta čtení

V Olomouci se poprvé představil v životní velikosti orel, který je maskotem Olympiády dětí a mládeže 2022 v Olomouckém kraji. Odhalen byl i ambasador akce, šermíř Jakub Jurka, který reprezentoval Česko na hrách v Tokiu. Proč zrovna Jurka? Kromě toho, že je z Olomouce, tak byl do ODM poprvé zařazen šerm. „Jsem rád, že mohu podpořit svůj sport,“ uvedl Jurka na tiskové konferenci.

Olympiáda dětí a mládeže existuje od roku 2003 a za tu dobu se ji zúčastnilo téměř 40 000 mladých sportovců a sportovkyň. Právě aktivní podpora mladých sportovců je zásadní i pro zakladatele a spoluorganizátory ODM Český olympijský výbor.

„Olympiádu dětí a mládeže vnímáme hlavně jako akci, která motivuje mládež zůstat u sportu a zlepšovat se v něm, což je v této době důležité,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a dodává: „Olomoucký kraj připravuje ty nejlepší podmínky na svých sportovištích, a i díky tomu se na ODM vrací kanoistika a nově se představí šerm.“

Který kraj je nejlepší ve fandění?!
(1:50)

Her se příští rok zúčastní téměř tři tisíce mladých sportovců, kromě Olomouce navštíví dalších pět měst Olomouckého kraje. „Půjde o Prostějov, Přerov, Uničov, Kojetín a Velkou Bystřici, které se staly partnerskými městy akce,“ upřesnil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje. 

Veřejně se poprvé představil i maskot v životní velikosti. „Maskotem her je orel vyvedený v barvách kraje držící vlajku České republiky. V nejbližších dnech spustíme soutěž o jeho jméno a těšíme se, že se zapojí široká veřejnost,“ uvedl Michal Zácha, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Olomoucký kraj se ujímá pořadatelství letní ODM už podruhé v její historii. „Když si představíte, že Olympiáda dětí a mládeže se uskuteční na 34 sportovištích, což je dokonce o jedno víc, než měly hry v Tokiu, tak je jasné, o jak rozsáhlou a náročnou akci se jedná. Těší nás, že zahajovací ceremoniál se opět uskuteční na výjimečném místě -  fotbalovém stadionu Sigmy Olomouc. Věříme, že velkorysý prostor stadionu uspokojí všechny zájemce o slavnostní zahájení,“ dodává místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Kromě životního zážitku a skvělých výkonů předává ODM i olympijské hodnoty jako je respekt k soupeři, přátelství či zásady fair play.

líbil se ti článek?