V létě americký fotbal, v zimě snowboard. Šikovná dvojčata mají velké sny v obojím

ODM 2020
ODM 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

V téhle rodině se sportovní talent násobí, a to hned několikrát. Velkou perspektivu mají před sebou obě dvojčata: čtrnáctiletí Matyáš a Eliška Bílí ze Středočeského kraje. A oba hned ve dvou sportech. Na jaře a v létě se věnují americkému fotbalu, od podzimu závodí ve snowboardových disciplínách. Matyáš je už dokonce mistrem republiky v paralelním obřím slalomu, ale na Olympiádě dětí a mládeže mu vytoužená medaile unikla. Kvůli nečekanému pádu ve čtvrtfinále.

„Vůbec se mi nepovedl start a hned od začátku jsem ztrácel, tak jsem se soupeře snažil dojet. A když jsem se dostával před něj, tak jsem bohužel na ledu uklouzl a bouchl se do hlavy. A ještě se mi vyplo vázání, což nevím, jak se mohlo stát,“ líčil smutně Matyáš v cíli.

Pád ho mrzel o to víc, že už před dvěma lety mu v této disciplíně medaile utekla o setinu. Proto o ni teď tolik stál. „Sice nepřišel ten výsledek, který si přál. Měl trochu smůlu,“ popisoval táta a trenér Michal.

Právě on oba potomky ke snowboardu přivedl: „Ano, ukázal jsem jim to já. V mladším věku jsem také jezdil i závodil, tak jsem rád, že to děti zatím baví. Jaký sport si zvolí, nechávám na nich. Ať vybírají srdcem.“

A že je z čeho vybírat. Oba totiž kombinují i další sporty. Matyáš se v minulosti věnoval atletice, v níž získal dokonce stříbro na mistrovství republiky družstev, Eliška zase ráda jezdí na koni, ale nejvýš vedle snowboardu stojí pro oba americký fotbal.

„Dostal jsem se k němu díky škole v přírodě, kde byl trenér amerického fotbalu a zkoušel ho s námi nějak hrát. Mě to začalo bavit, tak jsem si vyhledal nějaké týmy v Praze,“ vzpomínal Matyáš, který rozhodnutím inspiroval i sestru a pro niž je velkým vzorem.

„Chtěla bych v něm získat titul,“ zasnila se Eliška. „Nemůžu říct, co mám radši. Oba sporty jsou super, každý je něčím výjimečný. Jeden dělám v létě, druhý v zimě.“

A logicky teď, v druhé polovině ledna, je čas na snowboard a na Zimní olympiádu dětí a mládeže v Karlovarském kraji, kam se oba probojovali a na niž trénovali i v Rakousku. „Je to tu super. Jsem moc ráda, že tu můžu být a chci si to co nejvíc užít,“ poznamenala Eliška, která v paralelním obřím slalomu skončila už v kvalifikaci a čeká ji ještě snowboardcross.

I Matěj se ještě postaví na start, a to hned dvakrát: po paralelním slalomu vyrazí na trať ve stejné disciplíně jako sestra, a navíc ve slopestylu.

„Tam už je bohužel větší konkurence, ale udělá určitě maximum,“ řekl táta. „Ale už tam zase nebude takový stres jako při prvním závodě, ten je vždycky nejhorší,“ dodal Matyáš. A ve svých snech míří ještě výš: „Jednou bych chtěl na dospělou olympiádu. A třeba ji i vyhrát.“

Autor: Adéla Zelenková - členka programu Mladí novináři na ODM 2020

líbil se ti článek?