Sportovcem navždy: Gymnasta Růžička je vitální i v 95 letech

Silnější pro život
Silnější pro život
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Je nejstarším žijícím českým olympijským medailistou. Gymnasta Zdeněk Růžička na Hrách v Londýně 1948 vybojoval dvě bronzové medaile a milovanému sportu zasvětil celý život. Závody sleduje i nyní v 95 letech.

Na rozdíl od většiny svých vrstevníků nepotřebuje k pohybu chodítko ani hůl. Zdeňka Růžičku dělí pět let od stých narozenin, a přesto na něm není věk znát. Ve svém domečku v Ivančicích na Brněnsku pečuje o manželku, taktéž olympijskou medailistku v gymnastice, Matyldu (87) a stará se i o zahradu.

„Cítím se docela dobře, ale už to není, co to bývalo. Mám dobrou základnu od rodičů. Sestra se dožívá 98, sestřenice zemřela, když jí bylo 101 let,“ usmívá se pan Růžička, který je čilý i díky sportu.

„Věnoval jsem se sportu celý život a dělal jsem to, co mě bavilo. V důchodu jsem patnáct let. Současnou gymnastiku sleduji. Některé cviky jsou už snad i proti fyzikálním zákonům. Strašně se to posunulo od mé doby,“ upozorňuje trojnásobný olympionik. Kromě úspěšných Her v Londýně, kde bral dvě bronzové medaile za výkon na kruzích a v prostných, ještě soutěžil v Helsinkách 1952 a v Melbourne 1956 byl dokonce vlajkonošem československé výpravy.

„Důležité je zůstat pracovitý a poctivý, a to si myslím, že jsem si zachoval.“

O rok později ukončil kariéru a téměř tři desetiletí působil jako trenér. Až do roku 2004 byl starostou obnoveného Sokola Brno. „Sokol naplňoval celý můj život, bez Sokola si to vůbec nedovedu představit,“ upozorňuje držitel Ceny Fair play Českého olympijského výboru a člen Sportovní síně slávy města Brna. A jaký je jeho recept na vitalitu? „Důležité je zůstat pracovitý a poctivý, a to si myslím, že jsem si zachoval.“

Chcete být i vy odolnější proti nemocem? Zde se dozvíte, jak být silnější pro život.

líbil se ti článek?