Směr Špindl! Na ODM si splní sen lyžařka Vanesa podporovaná olympijskou nadací

Olympijská nadace
Olympijská nadace
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Účast na Olympiádě dětí a mládeže – splnění sportovního snu pro Vanesu Urbánkovou. Ta po vzoru své starší sestry vyrůstala s lyžemi na svahu a už v lednu poměří síly s nejlepšími mladými alpskými lyžařkami z České republiky ve Špindlerově Mlýně a zažije nezapomenutelných pět dní na největší multisportovní akci u nás.

Ke sportu vedla Vanesu i Anetu maminka a lyžování se věnují od raného věku. „Obě nás to chytlo a už jsme u toho zůstaly. Navíc máme sjezdovku kousek od našeho města, takže je to pro nás i dostupný sport,“ popisuje sedmnáctiletá Aneta. „Když jsem vozila starší dceru na tréninky, tak postupně začala na kopci zůstávat i Vaneska,“ vzpomíná maminka.

Právě mladší ze sester závodící za Ski klub Hlinsko si svými výsledky vybojovala nominaci na Olympiádu dětí a mládeže. „Těším se strašně moc. Dlouho jsem si přála, abych tam mohla jet, a jsem ráda, že se mi to splnilo,“ svěřuje se Vanesa. Na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně bude čtrnáctiletá závodnice reprezentovat Pardubický kraj.

Maminka Natálie Mlýnkové: Díky pomoci České olympijské nadace si Natka může plnit své sny
(04:08)

Na tomto úspěchu má podíl také Česká olympijská nadace, která dlouhodobě podporuje děti ze znevýhodněných rodin. „Bez její pomoci by Vaneska neměla tak kvalitní výbavu. Příspěvky jsme využili na nákup sportovního vybavení, především jsme investovali do lyží,“ komentuje maminka a dodává: „A s Českou olympijskou nadací jsme také dokonce byli v Ostravě na natáčení pořadu Bludiště České televize.“

Nadace podporuje ve sportování obě sestry, rivalitu byste u nich ale hledali jen stěží. Vzájemně se totiž podporují. „Vaneska má talent,“ bez váhání komentuje Aneta. Sportovním vzorem obou je Ester Ledecká. Ta přitom cestu k olympijským medailím odstartovala na stejném místě. V roce 2006 se zúčastnila ODM v Královéhradeckém kraji a o dva roky později nechyběla ani na dalším ročníku této akce.

Kromě talentu se Vanesa vyznačuje i pílí. Doma na svahu v Hlinsku ji můžete potkat v rámci pravidelných tréninků, ale i individuálně. „Během letní přípravy máme tréninků méně, ale v zimě je máme většinou v úterý, ve čtvrtek a v sobotu ráno, kdy trénujeme tak dvě hodiny. V neděli pak máme tréninky v hale. Ale chodím na sjezdovku někdy i sama,“ popisuje Vanesa. Kromě lyžování se sestry věnují také dalším sportům, mezi něž patří například plavání.

V lednu bude rodina Vanese fandit na dálku. „Anetka bude ve škole a já bych to finančně ani pracovně asi nezvládla,“ uzavírá maminka. Shodly se tak na tom, že budou sledovat živé vysílání na ČT sport nebo olympijskytym.cz/tv.

líbil se ti článek?