Síla českého sportu v zahraničí roste. Pomůže i volba Fouska do Výkonného výboru UEFA

Sportovní diplomacie
Sportovní diplomacie
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Po více jak 20 letech se do vedení evropského fotbalu prosadil český zástupce. Předseda FAČR Petr Fousek byl na kongresu UEFA zvolen za člena Výkonného výboru UEFA. Jde o veliký úspěch českého sportu v mezinárodním měřítku. A to není vše! Vliv českých zástupců v mezinárodním sportovním prostředí neustále roste.

Fousek se stal od roku 1968 teprve třetím Čechem, kterému se podařilo dostat se do vedení evropského fotbalu.

„Je to největší úspěch v mé funkcionářské kariéře a beru to nejen jako uznání a ocenění svých schopností, ale především jako obrovskou poctu i prestiž pro český fotbal. Silný mandát, který mi udělilo tolik fotbalových svazů z celé Evropy, těší i nesmírně zavazuje,“ uvedl Fousek, který tak bude moci díky svým funkcím více pomáhat českému a evropskému fotbalu. Navíc je Petr Fousek i členem Výkonného výboru Českého olympijského výboru.

Dalším sportovním funkcionářem, který se chce ještě více angažovat v mezinárodních strukturách, je šéf české atletiky, místopředseda Evropské atletiky a místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník. V sobotu 22. dubna bude kandidovat v Bělehradě na prestižní post předsedy Evropské atletiky.

„Věřím, že mám znalosti, zkušenosti a energii vykonávat takovou pozici. Ve svém programu se dotýkám výzev, kterým by měl náš sport čelit a vysvětluji, jak bychom se jim z mého pohledu měli postavit a jak náš sport vylepšit, tak, aby odpovídal dnešním trendům a byl inspirací a vášní především pro mladou generaci,“ uvedl Varhaník, jehož podporují ve volbách například trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpěm Jan Železný, olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle či ředitel České televize Petr Dvořák.

Pro český sport je důležité zastoupení Čechů v mezinárodních sportovních federacích především z těchto důvodů:

- Umožňuje českým sportovním organizacím a klubům získat přímý přístup k informacím o mezinárodním sportovním dění a podílet se na rozhodování v rámci těchto organizací.

- Posiluje vliv českého sportu na mezinárodní  scéně  - rozhodovací pravomoc v rámci sportovních světových organizací může mít přímý dopad na zlepšení podmínek pro české sportovce a trenéry, na přidělování organizace mezinárodních sportovních akcí, na rozdělování financí a přístup k informacím o grantech a dalších zdrojích finanční podpory na další sportovní diplomacii ČR.

Na úspěšné cestě

Čím dál více je patrný i růst síly českého sportovního hnutí v rámci rozhodovacích instancí evropských a světových sportovních organizací, jak uvádí Political power index ve sportu, který pravidelně vydává Dánský olympijský výbor.

Data Political power indexu ve sportu jsou pro české sportovní hnutí velmi pozitivní, a to především v rámci porovnání relativní síly jednotlivých zemí v exekutivních orgánech světových sportovních organizací. Česká republika získalo 58 bodů a skončilo na 26. místě. Od roku 2015 si český sport polepšil o 24 bodů a 15 míst!

Český olympijský výbor se i na základě těchto dat rozhodl vytvořit studijní program Sportovní diplomacie, který úspěšně funguje od roku 2017, a je součástí projektu Duální kariéra.

„Program nejenom vzdělává kolegy ze sportovních svazů, ale i pomáhá aktivním sportovcům připravit je na práci pro sportovní svazy. Znalost prostředí z pozice aktivního sportovců je pro jejich následnou kariéru ve sportovním svazu výhodou a nicméně považujeme za velmi důležité, aby měl sportovec představu, jak funguje sportovní prostředí a sportovní svazy v každodenní realitě,“ řekla Veronika Zemanová, ředitelka mezinárodního úseku ČOV.

líbil se ti článek?