Česko poskočilo o 15 míst v mezinárodním srovnání politického vlivu ve sportovních organizacích

Sportovní diplomacie
Sportovní diplomacie
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Už pátou edici takzvaného political power indexu ve sportu vydal v uplynulých dnech Dánský olympijský výbor. Studie, kterou Dánové poprvé zveřejnili v roce 2013, řadí národy podle toho, jaký mají jejich národní sportovní organizace a jejich zástupci vliv v nadnárodních sportovních organizacích, a umožňuje tak mezinárodní srovnání. Opět do ní bylo zahrnuto 118 mezinárodních a evropských sportovních federací. A jak si tentokrát vedlo Česko?

V mezinárodním srovnání Česká republika poskočila výrazně vzhůru, s 58 body jí patří 26. místo. Od roku 2015, respektive 2013 si tak polepšila o 24 bodů a 15 míst.

„České sportovní prostředí si čím dál více uvědomuje důležitost silného zastoupení Česka v mezinárodních sportovních organizacích. Stále více kolegů ze sportovních svazů se obrací na Český olympijský výbor a konzultuje s námi procesy kandidatur na jednotlivé pozice, ať už v evropských či mezinárodních svazích nebo v různých komisích,“ říká Roman Kumpošt, místopředseda ČOV pro mezinárodní vztahy.

S přihlédnutím ke své velikosti je Česko sportovně velmi úspěšnou zemí, nicméně v mezinárodním sportovním hnutí bylo zástupců českých sportovních organizací léta poskrovnu.

Posun Česka o 15 místo oproti roku 2015 je podle něj důkazem toho, že český sport má co nabídnout a nová generace se nebojí prosazovat i na mezinárodních poli. „Stále tu ale chybí strukturovaný systém podpory kandidatur do pozic v mezinárodních sportovních institucích jako mají například ve Francii nebo Itálii,“ doplňuje Kumpošt.

V tomto kontextu je důležité si uvědomit, že úspěchy na sportovním poli se automaticky nepřenášejí do síly zastoupení dané země v rámci řídících struktur mezinárodního sportu. „S přihlédnutím ke své velikosti je Česko sportovně velmi úspěšnou zemí, nicméně v mezinárodním sportovním hnutí bylo zástupců českých sportovních organizací léta poskrovnu. I proto mě vývoj poslední let velmi těší a jsem moc ráda, že se nám s kolegy z ČOV podařilo svou troškou k tomuto pozitivnímu trendu přispět“, dodává Jana Janotová, manažerka mezinárodních vztahů.

Bylo to právě na základě dat z dánské studie a analýzy síly českého zastoupení v mezinárodních sportovních organizacích, kdy v roce 2016 vznikl při Českém olympijském výboru studijní program Sportovní diplomacie. Od letošního ročníku byl navíc akreditován jako Master of Public Administration. Za uplynulé čtyři ročníky se ho zúčastnilo na 80 studentů z českých a slovenských sportovních federací a od letošního ročníku také z řad široké veřejnosti.

„Program nejenom vzdělává kolegy ze sportovních svazů, ale i pomáhá aktivním sportovcům připravit se na možnou práci pro sportovní organizace. Znalost prostředí z pozice aktivních sportovců je pro jejich následnou kariéru ve sportovním prostředí výhodou. Nicméně považujeme za velmi důležité, aby sportovci měli představu, jak fungují sportovní organizace na národní a mezinárodní úrovni v každodenní realitě,“ říká Veronika Zemanová, ředitelka mezinárodního úseku ČOV.

Vzdělávací program Sportovní diplomacie je součástí projektu Duální kariéra a je prvním komplexním profesně-vzdělávacím programem zaměřeným na sportovní diplomacii v České republice. Je určen sportovcům, zaměstnancům a dobrovolníkům působícím v českých a slovenských sportovních organizacích se zájmem o mezinárodní vztahy v kontextu sportu.

Digitální verze dánské studie je dostupná na webových stránkách Dánského olympijského výboru. Země si tak mohou své pořadí zkontrolovat.

líbil se ti článek?