První Čech, který vyhrál zimní olympiádu. Raška před 55 lety stvořil pohádku

Zlaté příběhy
Zlaté příběhy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Byl první! Skokan na lyžích Jiří Raška se přesně před 55 lety na hrách v Grenoblu 1968 stal prvním zimním olympijským vítězem z Československa. Až po dlouhých 30 letech se ze zlatých medailí radovali další jeho krajané, hokejisté v Naganu.

Poprvé odcestoval Jiří Raška už na zimní olympijské hry do Innsbrucku v roce 1964. Jenže jako nadějný třiadvacetiletý reprezentant nakonec plnil pouze roli náhradníka, který sledoval skvělé výkony svých kamarádů z týmu.

Pro Rašku to byla dobrá motivace, aby se snažil uspět na příštích hrách. O čtyři roky později odjížděl do francouzského Grenoblu už jako jeden z favoritů. Tehdy se mu dostalo i cti nést na zahajovacím ceremoniálu československou vlajku.

A tyhle hry byly jeho! Do československé sportovní historie se navždy zlatým písmem zapsala neděle 11. února 1968. Jiří Raška ten den ovládl závod na středním můstku, a stal se prvním Čechem, který vyhrál zimní olympijské hry.

„Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk,“ krásně popsal zlatý Raškův skok sportovní novinář Ota Pavel ve své knize Pohádka o Raškovi.

Ale v Grenoblu nezůstalo jen u jedné medaile. O týden později přidal ještě stříbrno na velkém můstku. Tehdy se tyto olympijské závody skokanů braly i jako mistrovství světa, takže Raška byl i světovým šampionem a vicemistrem.

Z usměvavého skokana se stal národní hrdina. Po návratu do Československa Rašku vítal nadšený dav na letišti v Praze a dojemné bylo především přijetí spoluobčany doma ve Frenštátě.

Jiří Raška
04. 02. 1941, Frenštát pro Radhoštěm
Skok na lyžích
Počet zlatých medailí
1
Počet stříbrných medailí
1

Za olympijské medaile tehdy dostal tajně deset tisíc korun a televizor. Jako sportovec amatér ani nemohl přijmout jako dar Škodu 1000 MB, tak ji alespoň měl na rok zapůjčenou, než si ji mohl s výraznou slevou koupit.

O pár let později však byla jeho úspěšná sportovní kariéra nuceně ukončena. Přestože stále patřil k nejlepším českým skokanům, byl nepohodlný totalitním vládcům a v pouhých 33 letech byl vyřazen z reprezentace. Naštěstí mohl u milovaných skoků zůstat jako trenér. Ke skokům přivedl i své vnuky Jiřího a Honzu Mazochovi.

„Děda mě naučil hodně praktických věcí do života. A samozřejmě pak i po sportovní stránce. Byl to pedant a detailista. Na vše důkladně nahlížel, a snažil se přivést své svěřence k tomu, aby sport dělali srdcem,“ zavzpomínal na dědu Jan Mazoch, který skákal na olympijských hrách v Salt Lake City 2002 a Turíně 2006.

TOP: 4 čeští skokané
(4:51)

Raška byl na sklonku milénia zvolen českým lyžařem století. V roce 2005 dostal od Českého klubu fair play hlavní cenu za celoživotní činnost a o šest let později mu prezident Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy.

Velkého srdcaře Jiřího Rašku nakonec zradil právě nejdůležitější sval v těle. Zesnul 20. ledna 2012 ve věku 70 let. Na jeho počest vznikla o šest let později legendární čepice Raškovka pro zimní olympijské hry v Pchjongčchangu a následně i druhá verze čepice pro olympijské hry v Pekingu 2022. Stylová pokrývka hlavy si získala velkou oblibu mezi sportovci a fanoušky.

líbil se ti článek?