Alpine Pro

Raškovka 2.0

Koupit
0%

  Skokan na lyžích Jiří Raška vyhrál první zlatou medaili ze zimních olympijských her v naší historii. Čepice Raškovka se v roce 2018 při padesátém výročí jeho triumfu stala fenoménem a symbolem sportovců i fanoušků přesahujícím olympijské hry.

  Tak jako naši sportovci pokračují v medailové tradici, pokračujeme i my s novou limitovanou edicí Raškovek pro XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu 2022. Je vyrobená doma zlatými ručičkami našich švadlen. Stvořena s hrdostí k fandění. Made in Czech Republic.

  Pohádka o Raškovi

  Jiří Raška

  50 LET OD PRVNÍHO ZIMNÍHO OLYMPIJSKÉHO ZLATA

  Jiří Raška

  „Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat.“

  V únoru 2018 uplyne padesát let od chvíle, kterou spisovatel Ota Pavel tak půvabně popsal v Pohádce o Raškovi. Od let, jimiž se skokan na lyžích Jiří Raška ve francouzském Grenoblu nesmazatelně zapsal do české sportovní historie a které Československu přinesly první zlatou medaili ze zimních olympijských her.

  Jiří Raška se narodil 4. února 1941 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Sportoval odmala, díky bratranci a strýci si oblíbil skoky na lyžích a tuhle lásku pak předával synovi, vnukům a jako trenér svým svěřencům.

  Člen slavných Remsa Boys zazářil právě v Grenoblu v roce 1968, kde na středním můstku v prvním kole skočil 79 metrů, ve druhém kole přidal 72,5 metru a stal se tak prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách v historii. V Grenoblu přidal na velkém můstku ještě stříbro.

  Nejen díky tomu se stal jedinečnou postavou českého a československého lyžování, vítězem ankety o nejlepšího lyžaře celého 20. století a držitelem Medaile za zásluhy. Kamarád. Parťák. Píle. Houževnatost. Poctivost. Preciznost. Tahle slova patří k Jiřímu Raškovi. Stejně jako odvaha, kterou si spojoval se skoky na lyžích. Prokazoval ji i v životě – třeba podpisem Dvou tisíc slov.

  Se závodními skoky skončil v roce 1976, ale jejich svět nikdy neopustil. Z můstku se přesunul pod něj, kde pomáhal novým skokanským nadějím prakticky až do konce pohádky, jejíž příběh se uzavřel 20. ledna 2012.

  Koupit

  Koupí Raškovky navíc umožníte sportovní rozlet dětem ze sociálně slabších rodin a dětských domovů, kterým pomáhá Česká olympijská nadace. Ta dostane pět procent ze zisku z prodeje každé čepice.