Překrásný Lví záliv a nepředvídatelný mistrál! Jachtaři a windsurfaři otestovali olympijskou marinu

Paříž 2024
Paříž 2024
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Místní nepředvídatelný mistrál si dokáže s loděmi na moři pohrávat. V Marseille, hlavním městě francouzského Provence, se budou příští rok odehrávat olympijské jachtařské a windsurfařské soutěže. A každý den je tu kvůli počasí doslova jiný. Podmínky v Marina Roucas Blanc si už v první půli července vyzkoušeli i čeští závodníci na předolympijském testovacím závodu.

„Na vodě jsme zažili velmi rozdílné větry. Od velmi slabého až po velmi silný. V podstatě jsme každý den závodili v jiných podmínkách,“ popisoval předolympijský test windsurfař Karel Lavický. „Nezávodilo se mi moc dobře. Podmínky byly velice náročné. Především velké horko, které nás provázelo celým závodem bylo velmi nepříjemné. Na břehu není moc možností jak sebe i vybavení před sluncem a horkem chránit.“

Olympijské vody si vyzkoušeli také windsurfařka Kateřina Švíková či jachtaři Alessia Palanti na ILCE 6 a Zosia Burska a Sára Tkadlecová na 49eruFX. „Byl to můj první Test Event, kterého jsem se účastnila. Nejvíce mě překvapilo, kolik tam bylo kontrol při vstupu do mariny. Po organizační stránce bylo vše v pořádku,“ líčila Palanti. „Jediné, co mi teda hodně chybělo byla voda, tudíž jsme si nemohli umýt ani lodě. Vyzkoušela jsem si taky všechny podmínky, co se týče počasí, takže jsem byla spokojená.“

Za jachtaři se během testovacího závodu v Marseille zastavil Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru a šéf olympijské výpravy, který si zároveň prohlédl místo, kde se olympijská regata příští rok pojede.

Paříž 2024: Na co se těšit?
(00:53)

„Sportoviště bude nádherné. Přestavují marinu, která už tak byla na krásném místě. Ale samozřejmě jako vždy u jachtingu, ze břehu toho moc nevidíte. Regata probíhá daleko na moři, takže je dobré to sledovat jednak dalekohledem a jednak v mobilní aplikaci, která je skvělá,“ vysvětlil Doktor.

Připravenost města na břehu Lvího zálivu Středozemního moře, které během jara 2024 přivítá na francouzské půdě olympijskou pochodeň, prověřilo 348 reprezentantů z 55 zemí ve formátu, ve kterém se tu bude příští léto bojovat o olympijské medaile.

líbil se ti článek?