Před 55 lety navštívila Československo sportovní superstar, které se klaněl i Pelé!

Fosfa
Fosfa
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Počátkem srpna 1967 se v Československu udála velká věc. Na propagační turné přiletěl legendární anglický fotbalista sir Stanley Matthews, a dokonce si i na stadionu ve Skutči zahrál exhibici společně s brankářskou ikonou Františkem Pláničkou. Utkání tehdy zdokumentoval fotograf Karel Novák, a vy se můžete na snímky z památného zápasu podívat.

Psal se 9. srpen 1967. Na letním stadionu ve Skutči se proti sobě postavil výběr Pardubického kraje a anglický profesionální tým Port Vale FC, hrající tehdy 3. anglickou ligu. Utkání sledovalo na vyprodaném stadionu 4000 diváků a exhibice skončila smírně 2:2.

Fanouškům však nešlo o výsledek, ale o to, kdo s míčem řádí na trávníku ve Skutči. V Československu totiž hrála první opravdová fotbalová superstar. Sir Stanley Matthews měl sice už 52 let, ale stále se pyšnil atletickou postavou a s míčem u nohy kouzlil. Aby taky nekouzlil, vždyť se mu za jeho fantastické dovednosti začalo přezdívat Čaroděj nebo pan Fotbal.

„On nás učil, jak by se měl fotbal hrát,“ vysekl poklonu Matthewsovi dokonce i samotný Pelé, který je považovaný za nejlepšího fotbalistu historie. Umění anglického hráče na vlastní kůži zažil právě i brankář František Plánička. Proti Anglii chytal v Londýně v roce 1937 a právě Matthews mu dal tři góly. Utkání tehdy domácí tým ovládl 5:4.

Po třiceti letech se oba aktéři sešli právě ve Skutči a mohli zavzpomínat nejen na tento zápas. Pro Matthewse se návštěva Československa stala osudovou záležitostí. Poznal tady totiž tlumočnici Mílu Winterovou a zamiloval se do ní. Dokonce se kvůli půvabné blondýnce rozvedl s manželkou Betty.

První velký fotbalový profesionál, který byl i zapřisáhlý abstinent opustil svět 23. února 2000 v 85 letech. Jeho popel byl uložen pod středovým kruhem ‎‎stadionu Britannia ve ‎‎Stoke City. Právě za klub ze Stoke on Trent nastupoval skoro celou kariéru.

Stanley Matthews zůstane v srdcích fanoušků zapsaný i jako symbol čestnosti. Mezinárodní výbor při organizaci UNESCO mu udělil cenu fair play. Během kariéry hrál v osmdesáti čtyřech mezinárodních zápasech a nikdy nebyl vyloučen ani napomenut. Ke kolegům byl vstřícný a velkorysý, vždy se choval příkladně. Na hřišti si vždy udržel chladnou hlavu, nikdy neztrácel nervy a nedovolil, aby emoce ovlivnily jeho hru.

TOP: 5 českých a československých fotbalových zápasů
(4:49)

líbil se ti článek?