Sportovcem navždy: Fikotová cvičí s lidmi i na prahu devadesátky

Silnější pro život
Silnější pro život
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Sport je její život. Olga Fikotová letos v listopadu oslaví už osmaosmdesáté narozeniny. Tahle vitální dáma, která na LOH v Melbourne 1956 vyhrála disciplínu hod diskem, však zůstává fyzicky stále aktivní. V Las Vegas pracuje jako fitness trenérka.

Zažila příběh jako z románu. Na LOH v Melbourne 1956 se Olga Fikotová zamilovala do amerického kladiváře Harolda Connollyho, který si stejně jako ona odvezl z Austrálie zlatou medaili. Jenže jejich lásku komplikovala studená válka.

Fikotové nechtěli soudruzi v Praze povolit sňatek s americkým sportovcem. Nakonec se po přímluvě manželů Zátopkových u prezidenta Antonína Zápotockého mohla provdat a to přímo v Praze na Staroměstském náměstí, kam na velkolepou událost dorazilo 30 tisíc lidí!

Přestože chtěla paní Olga nadále soutěžit za Československo, soudruzi v Praze jí to zakázali a dokonce lhali, že se reprezentace vzdala.

Naštěstí ji nová vlast brzy přijala za svou. Olga Fikotová nastoupila v barvách USA na čtyřech olympiádách. V Mnichově 1972 dokonce měla tu čest nést vlajku americké výpravy během zahajovacího ceremoniálu jako vůbec první „neamerická“ vlajkonoška.

S Connollym počali celkem čtyři potomky a nyní je už i několikanásobnou prababičkou. Paní Olga ale netráví čas pouze s pravnoučaty. Třetím rokem žije v Las Vegas, kde i pracuje. „Jsem osobní trenér a cvičební terapeut ve fitness klubu. Snažíme se pomoc i lidem, kterým se rozvinuly chronické problémy tím, že zanedbávali nebo špatně využívali své tělo. Akorát, že teď jsou všechny tělocvičny, kluby, ale i kasina, školy a restaurace zavřené, nebo otevřené jen na pár hodin. Takže i ten obvyklý ruch v ulicích je teď pryč,“ posteskla si paní Olga v březnovém rozhovoru pro deník Právo.

I přes svůj věk z koronaviru strach nemá. „Určitě se Covid-19 musí brát vážně, ale bez paniky. Ti, kteří si nikdy nemyli ruce před jídlem, se to teď učí a dodržuje se dvoumetrový odstup od ostatních, což je podle mě efektivní,“ řekla olympijská vítězka z Melbourne.

Velkou obavu má i z důsledků koronaviru, nejen co se týče zdraví lidí. „Tady v USA už jsou miliony lidí bez práce a ten počet narůstá každou hodinu, když malé obchody musí být zavřené, nebo do nich teď lidi nechodí. Jako u nás ve fitku. Normálně je otevřené nonstop, ale teď je dvacítka mladých vysportovaných lidí bez příjmu, kdo ví na jak dlouho…“

Chcete být i vy odolnější proti nemocem? Zde se dozvíte, jak být silnější pro život.

líbil se ti článek?