Pozor taje led a sníh! Čeho se raději vyvarujte?

Škola sportu
Škola sportu
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

„Tenkej led chce tát, tenkej led tě stách!“ Jak zpívá Lucie Vondráčková, na tenký led si musíte nyní ve chvíli, kdy přišla obleva, dát pozor. A nejen na něj. Přečtěte si našich pět rad.

Po hlubokých mrazech je najednou na teploměru rtuť nad nulou. Končí tak bruslení na rybnících a těžší to teď budou mít i lyžaři.

Bruslaři, pozor na led

Kdy si obout brusle a vyrazit na přírodní kluziště? Alespoň po pěti dnech vytrvalého mrznutí. Ještě než skočíte na zamrzlý rybník, zkontrolujte, jestli je led dostatečně tlustý. Měl by mít minimálně 15 centimetrů. A teď ta nejjednodušší rada – pokud uvidíte na ledu praskliny, vůbec na něj nestoupejte!

Jak namazat běžky pro tající sníh?

Než se vydáte do tající bílé stopy, musíte si umět lyže pořádně připravit. Když teploty stoupají, je ve stopě mnoho vody, a to pak není pro běžkaře velký požitek z jízdy. Jestli přesto nevydržíte bez lyží a musíte ven, tak si je namažte červeným tuhým voskem.

Jak namazat běžky jako mistr světa? 😎
(5:52)

Nejezte sníh!

Do pusy určitě nestrkejte žlutý a ani jinak zbarvený sníh. I ten krásně bílý je však nebezpečný, a to především ve městech. Sníh funguje jako velice efektivní lapač miniaturních částic pocházejících z výfukových plynů. Když si líznete sněhu, je to v podstatě stejné, jako byste olizovali výfuky.

Lavinové nebezpečí

S oblevou přichází na horách nebezpečí v podobě lavin. Když si chcete zalyžovat, pohybujte se raději na severních svazích, protože jižní jsou díky teplu méně stabilní. Sjíždějte raději po jednom a ne ve velkých skupinkách. A mějte nastražené uši. Když uslyšíte praskání, jde nejspíše o lavinu.

LYŽAŘSKÉ DESATERO⛷⛔ Jak se nezabít na lyžích (a na snowboardu)
(4:14)

Koukejte, kam šlapete

Pokud nejste na horách a ani neplánujete bruslit, ale chcete si jen venku zaběhat, dávejte si pozor, kam šlapete. Pod tajícím sněhem se často skrývá mnoho exkrementů od psích miláčku. To je pak z běhu po ulici pořádný slalom.

líbil se ti článek?