Po olympiádě nenásleduje zkáza. Až 85 procent sportovišť se dále využívá

Udržitelnost ve sportu
Udržitelnost ve sportu
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Je to jinak, než se tvrdí. Častý mýtus je, že olympijská sportoviště jsou po hrách nevyužívaná, chátrají a nic nepřináší tamním obyvatelům. Mezinárodní olympijský výbor nechal zpracovat podrobnou studii o tom, jak je to se sportovišti od prvních her v roce 1896 až po současnost. A výsledek je následující – až 85 procent olympijských sportovišť se nadále používá.

V pátek 20. května byla na zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne zveřejněna zpráva, která se zabývá využíváním sportovišť od prvních novodobých her v Aténách v roce 1896 až po zimní hry v Pchjongčchangu 2018.

Je to vůbec první oficiální soupis využití 817 stálých a 106 dočasných olympijských sportovišť. Doprovodné shrnutí zdůrazňuje klíčové závěry výzkumu a zároveň spojuje minulost s budoucností. Zpráva odhaluje, že z 817 stálých míst se nadále používá přibližně 85 procent, což vytváří široké výhody pro obyvatele ve městech a regionech, kde se olympijské hry konaly.

Zpráva od společnosti KPMG byla sestavena na základě sběru dat a širokých konzultací se zúčastněnými stranami, včetně vlastníků či provozovatelů objektů, městských a regionálních úřadů a národních olympijských výborů.

Mnichov 1972: Nejudržitelnější je krása
(05:51)

Například z 32 stálých míst používaných na olympijských hrách v Aténách v roce 2004, se 75 procent používá. V Sapporu, kde byly zimní hry v roce 1972, jde o 83 procent sportovišť, V Riu se šest let po hrách využívá 93 procent sportovišť.

Po třiceti letech od olympijských her v Barceloně je používáno dokonce 94 procent sportovišť. Zářným příkladem je pak Severní Amerika. Jak v Salt Lake City, tak i ve Vancouveru je využívanost olympijských objektů stoprocentní! „Tato zpráva je velmi působivým svědectvím o dědictví, které olympijské hry vytvářejí v hostitelských městech a regionech,“ řekl Christophe Dubi, výkonný ředitel MOV pro olympijské hry.

Skvělý příklad? Los Angeles!

„Vzhledem k tomu, že se MOV zaměřuje na udržitelnost a dědictví, jsou poučení z minulosti důležitější než kdy jindy. Tato studie nám pomůže zajistit, že budoucí olympijské hry budou nadále vytvářet pro své hostitele ještě udržitelnější dědictví, které bude reagovat na jejich potřeby dlouhodobého udržitelného rozvoje,“ dodává Dubi.

TOP 5 olympijských staveb podle Adama Gebriana
(07:44)

Pokud jde o zbylých 15 procent stálých objektů, které se nepoužívají, byla většina z nich z různých důvodů zbourána. Některé dosloužily, jiné byly zničeny během války nebo při nehodách, zatímco další ustoupily nové městské zástavbě. Pouze 35 míst (4 procenta ze všech 817 stálých míst) je uzavřeno, nevyužíváno nebo opuštěno.

Na skvělé propojení minulosti a budoucnosti se můžeme podívat v Los Angeles. Zde se poprvé hry konaly v roce 1932, pak o 52 let později. A potřetí zde budou v roce 2028. Legendární olympijský stadion Los Angeles Memorial Coliseum byl využit již v roce 1932 a následně i v roce 1984. Byl zde jak zahajovací, tak závěrečný ceremoniál a na ploše stadionu se během her uskutečnily atletické závody.

Kromě olympiády se v Los Angeles Memorial Coliseum uskutečnilo dvakrát největší vyvrcholení ligy amerického fotbalu Super Bowl, několik baseballových zápasů Světové série a tisíce kulturních a sportovních akcí. Pro olympijské hry v roce 2028 navíc nebude potřeba v Los Angeles postavit žádné stále sportoviště.

Dnes jsou to hry, které se přizpůsobují svému hostiteli a ne naopak.

Letos to bude i 10 let od her v Londýně a například stavba London Aquatics Centre, kde se soutěžilo v plavání či moderním pětiboji, byla po hrách upravena, aby se zajistila její dlouhodobá využitelnost a udržitelnost. Areál je hojně využíván pro komunitní sport, volný čas a rekreaci. Více než 50 škol jej využívá pro výuku a každý den z něj těží 300 studentů. Celkem se odhaduje, že centrum týdně navštíví 3500 plavců a 600 skokanů do vody.

Přizpůsobení se budoucnosti

V souladu se svým strategickým plánem, Olympijskou agendou 2020 a Olympijskou agendou 2020+5, MOV mění svůj přístup k pořádání her tak, aby se olympijský areál stal v budoucnu ještě udržitelnějším.

V rámci olympijské agendy 2020 nyní MOV požaduje od organizátorů olympijských her, aby co nejvíce využívali stávající a dočasná dějiště a nová stavěli pouze v případě, že je to dlouhodobě prokázané. Nové materiály a technologie umožňují zvýšené využívání dočasných zařízení, a tím například snižují emise ze staveb.

„Pořadatelé olympijských her mají nyní větší flexibilitu při navrhování her tak, aby vyhovovaly dlouhodobým plánům rozvoje města nebo regionu,“ řekla Marie Sallois, ředitelka MOV pro udržitelný rozvoj. „Dnes jsou to hry, které se přizpůsobují svému hostiteli a ne naopak.“

líbil se ti článek?