Platí za bronzový úspěch na olympiádě. „Jsem z toho v šoku,“ směje se šermíř Choupenitch

#OLYMPIJSKY
#OLYMPIJSKY
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

V Tokiu se mu v roce 2021 povedlo po dlouhých 113 letech vybojovat medaili ze šermu pro Česko na olympijských hrách. Díky úspěchu Alexandera Choupenitche se u nás zvýšil zájem o šerm, ale občas na to sám doplácí, jak se smíchem prozradil.

Choupenitch trénuje převážně v Itálii nebo doma v Brně. Když ale potřebuje provětrat svůj fleret jinde, musí řešit problém. „Nedávno jsem byl na tréninku v Praze a čekal jsem na planš, abych si mohl zatrénovat. A to i z mé pozice bronzového olympionika. Je to šokující, ale je to dobře,“ smál se Choupenitch, který tak díky svému úspěchu na olympiádě pociťuje na vlastní kůži zvýšený zájem o šerm.

Za jak dlouho se můžeme dočkat dalšího talentovaného šermíře? „Může to trvat deset či patnáct let, než se po tom boomu vypilují skvělí šermíři. Už teď ale máme výborné mladé sportovce. Například Lev Holý byl šestý na mistrovství Evropy kadetů. Posun mladých je znát. Ale musí to všechno dobře zapadat.“

ALEXANDER CHOUPENITCH - medaile v šermu po 113 letech

A co je podle Chopenitche nejdůležitější, aby se zrodil další výborný šermíř? „Především lidé kolem vás jako trenéři, rodiče, kamarádi, ale záleží i na tom, co máte v sobě a chcete tomu sportu dát.“

Bronzový olympionik z Tokia už pomalu začíná myslet na hry v Paříži, kde by chtěl svůj úspěch z Japonska minimálně obhájit. „Olympiádu v Paříži už mám v hlavě, ale není to nic, co by mě svazovalo. Vždy se koncentruji na nejbližší turnaj a následující část sezony,“ prozrazuje fleretista, který na sobě neustále pilně pracuje. „Vždycky rozhodují detaily, a na těch se dá pracovat donekonečna,“ pousmál se Choupenitch.

Že je Alex Choupenitch nejen skvělý šermíř, ale i showman se můžete přesvědčit v pořadu Všechnopárty, kde byl nedávno hostem moderátora Karla Šípa. Odkaz najdete ZDE.

Alexander Choupenitch
02. 05. 1994, Brno
Šerm
Počet bronzových medailí
1
líbil se ti článek?