Olympijské hry mládeže jako vstupenka do světa vrcholového sportu i obloha, kde se rodí hvězdy

YOG 2020
YOG 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Je to něco víc, to každopádně. „Beru to jako vstupenku do světa vrcholového sportu,“ potvrzuje mladá česká curlerka Zuzana Pražáková. Olympijské hry mládeže (YOG), které ve čtvrtek 9. ledna startují v Lausanne, jsou elitní sportovní akcí pro mladé od 15 do 18 let.

Ve Švýcarsku se sešli mladí olympionici z celého světa včetně rekordní české výpravy. Od 9. do 22. ledna tu bude soutěžit 74 českých sportovců - závodit budou v alpském lyžování, skikrosu a ski slopestylu, běhu a skocích na lyžích, severské kombinaci, snowboardcrossu, snowboardovém slopestylu, biatlonu, curlingu, krasobruslení, short tracku, rychlobruslení, skeletonu, jízdě na saních a ledním hokeji. V něm bude reprezentovat tým dívek, muži i ženy jsou zastoupeni v nových soutěžích 3 na 3, kde budou soupeřit mezinárodní týmy.

Tam, kde se rodí hvězdy

Olympijské hry mládeže by klidně mohly být takovou vesmírnou „oblohou“, kde se rodí sportovní hvězdy - i ty české. V roce 2012 vyslala Česká republika do Rakouska dvanáct kluků a dvanáct holek. A sdruženář Tomáš Portyk vezl z Innsbrucku zlatou medaili. „Vítězství pro mě v tu chvíli znamenalo strašně moc, protože mě lidi začali poznávat. I v závodech Světového poháru mě začali brát víc vážně. Na druhou stranu to byl furt jen malý krůček k tomu, abych něco dokázal,“ vzpomíná Portyk.

V Innsbrucku na pódium vystoupila také stříbrná Veronika Čamková ve skikrosu. Skikrosařka bodovala také o čtyři roky později v Lillehammeru. Bronz tehdy brala Klára Kašparová. Další bronz přidal sdruženář Ondřej Pažout. Tým hokejistek do šestnácti let podlehl až ve finále favoritkám ze Švédska.

Vklad do budoucna

Nejúspěšnějšími českými sportovci se stali pozdější juniorští mistři světa - krasobruslařský pár Anna Dušková a Martin Bidař. Ti získali stříbro nejen v soutěži sportovních dvojic, ale následně i v netradiční soutěži mezinárodních týmů.

A letos?
„Samozřejmě bychom si přáli, aby naši sportovci dosáhli na co nejlepší umístění i v Lausanne. Ale nejde jen o sportovní úspěch. Mládežnické akce jsou skvělým krokem na cestě k olympijským hrám nejen po sportovní stránce, mladí závodníci se na jednom místě potkají s parťáky z jiných odvětví a disciplín, zažijí slavnostní ceremoniály, zapalování olympijského ohně, vzdělávací programy, mezinárodní soutěže a olympijskou atmosféru jako celek. To všechno se jim může hodit i v budoucnosti,“ dodal Martin Doktor.

Novinky z Olympijských her mládeže nezapomeňte sledovat i na našich komunikačních kanálech!

Také na stránkách České televize:
Zpravodajské sestřihy bude ČT Sport vysílat denně na svých obrazovkách nebo na iVysílání od soboty 11. ledna až do čtvrtka 23. ledna v premiéře ve večerních hodinách. V repríze pak následující den. Přesné časy vysílání najdete ZDE.

Na komunikačních kanálech organizátorů:
O
ficiální webové stránky Lausanne 2020, Facebooku, Instagramu či Twitteru

A na Olympic Channel.

líbil se ti článek?