Nejlepší dárek před Vánoci? Medaile z hokejové olympiády!

EYOWF 2022
EYOWF 2022
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Na daleký sever do finského Vuokatti odletěli v sobotu 11. prosince hokejisté české reprezentace do 18 let. Na turnaji Evropského olympijského festivalu mládeže, který je vzhledem k pandemii nemoci COVID-19 posunutý a netradičně rozdělený na dvě části, chtějí navázat na své předchůdce a přivézt cenný kov.

Na Evropském olympijském festivalu mládeže v Sarajevu 2019 čeští reprezentanti vybojovali zlato. Uspět chtějí i jejich následovníci na letošním turnaji. „Všichni jsme moc natěšení. Čekají nás kvalitní soupeři a my chceme udělat úspěch,“ říká útočník Marek Soukup.

Akce má parametry olympijských her včetně ceremoniálů či zapálení olympijského ohně. Soukup to dvakrát zažil i na domácí Olympiádě dětí a mládeže, ale v pozici rychlobruslaře. „S ODM mám spojené hezké zážitky. Tehdy mě skutečně vybrali, ať závodím jako rychlobruslař. Myslím, že jsem byl nejlépe šestý. V současném týmu ale nejsem nejrychlejší bruslař,“ směje se Soukup.

Nechci vyhlašovat velká slova, ale nejeli bychom tam, kdybychom neřekli, že chceme medaili z olympiády.

Evropský olympijský festival mládeže se koná každé dva roky a pro mladé sportovce bývá první mezinárodní soutěží, kde se potkají i se zástupci dalších sportů. O to hokejisté přijdou, přesto se do Finska těší. „Je to z nich cítit. Když se s nimi o tom bavíme, tak to berou jako velkou olympiádu,“ upozorňuje trenér týmu Jakub Petr.

Původně se měl turnaj hrát vyřazovacím způsobem, ale jelikož z něj odstoupili Švýcaři, nakonec se bude hrát systémem každý s každým. Český tým zahájí akci v pondělí 13. prosince od 14:00 (CET) zápasem s Ruskem, v úterý bude hrát s Lotyšskem, po dni volna pak s Finskem a v pátek zakončí turnaj soubojem s Běloruskem.

„O cílech je vždycky těžké mluvit, ale já jsem rád, že se turnaj vůbec uskuteční. Máme za sebou tréninkový kemp a mám z něj hodně dobrý pocit. Nechci vyhlašovat velká slova, ale nejeli bychom tam, kdybychom neřekli, že chceme medaili z olympiády,“ dodal Jakub Petr.

Po medaili touží i hokejista Soukup a všichni jeho spoluhráči. „Dárky na Vánoce ještě nemám. Musím se po něčem podívat ve Finsku. Ale medaile by byla hezký dárek.“ Se Soukupem souhlasí i kouč Petr. „Rodiny jsou na to zvyklé, že takhle odjíždíme i před svátky a akceptují to. Hlavně nás neustále podporují. Na nás teď je, abychom jim doma udělali radost.“

Program zápasů EYOF 2021 sledujte živě na EYOF.TV

Nominace hokejistů na Evropský olympijský festival mládeže ve Vuokatti (13. až 17. prosince 2021)

Brankáři: Jan Špunar (Olomouc), Štěpán Vopravil (Liberec), obránci: Aleš Čech (Oulu, Finsko), Matěj Prčík (Vítkovice), Tomáš Hebek (Pardubice), Filip Krajčík (Karlovy Vary), Matěj Vovsík (Jihlava), Tomáš Hamara (Tappara Tampere, Finsko), útočníci: Samuel Šmajda (Karlovy Vary), Eduard Šalé (Kometa Brno), Dominik Petr (Rauma, Finsko), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Adam Dvořák, Marek Soukup (oba Plzeň), Ondřej Becher (Havířov), Adam Bareš (Pelicans Lahti, Finsko), Vojtěch Polák (Mladá Boleslav), Jonáš Jungwirth (Jihlava), František Formánek (Pardubice), Lukáš Plos (Liberec).

líbil se ti článek?