Jak zabavit na tělocviku holky a kluky najednou? Tak vznikl korfbal

Světové hry 2022
Světové hry 2022
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Víte, jaký kolektivní sport si mohou ženy a muži zahrát společně? Přece korfbal. Tenhle míčový sport totiž vznikl před 120 lety v Nizozemí jako náplň pro společné hodiny tělocviku dívek a chlapců. A prosadil se i mnohem dál. Ukázkově se objevil na olympijských hrách a má své místo v programu Světových her, kde reprezentuje i český tým.

„Nejlepší na něm je, že je to smíšený sport. Kromě frisbee nevím o žádném dalším. A taky je to dost všestranný sport. Může ho hrát jak vysoký, tak malý a rychlý hráč, jako jsem třeba já, který může běhat a střílet,“ říká Rostislav Kortus.

Korfbal hrají osmičlenné týmy se čtyřmi ženami a čtyřmi muži, kteří sdílejí stejnou šatnu. „Být v ní společně nám nevadí,“ říká s úsměvem Rostislav Kortus. Doskoky jsou spíše doménou mužů, ženy přihrávají, střílejí.

Záleží na praxi. Po pár letech je to jako střílet do basketbalového koše z trojky.

Bránit se navzájem mohou jen hráči stejného pohlaví. Na rozdíl od basketbalu se s míčem nedribluje, platí i řada dalších pravidel. Tým je – stejně jako hřiště – rozdělený na dvě poloviny: jedna útočí, druhá brání, průběžně se role vyměňují.

Střílí se na koš vysoký tři a půl metru, který stojí ve volném prostoru, což není zrovna snadné. „Záleží na praxi. Po pár letech je to jako střílet do basketbalového koše z trojky,“ dodává Kortus.

Český tým zatím v Birminghamu prohrál v prvním utkání 17:21 s Tchaj-wanem a v těsném souboji podlehl Portugalsku 13:16. Čeká jej ještě utkání s Nizozemskem a pak souboj o umístění.

Sport, který hrají muži a ženy společně 👩🏼‍🤝‍👨🏻 | KORFBAL
(1:20)
líbil se ti článek?