Já na bráchu, brácha na mě! Vzniká další tandem alá Bankovi?

ODM 2023
ODM 2023
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Neobvyklý tandem bratrů Szmaragowskích se objevuje na svazích ve Špindlerově mlýně v rámci zimní Olympiády dětí a mládeže. Fungují totiž na bázi svěřenec - trenér. Takovéto spojení už ale v minulosti fungovalo! Vzpomeňme na současného trenéra olympijské šampionky Ledecké Tomáše Banka, který trénoval svého bratra, úspěšného olympionika Ondru.

Jejich maminka navíc trénuje nadějné Jihočechy v alpských disciplínách a tatínek se syny také pravidelně sportuje. A protože syny začal bavit skicross, začali se zajímat i o tuto disciplínu. Starší David Szmaragowski dvakrát reprezentoval Jihočeský kraj na zimní ODM právě ve skicrossu. Nyní se naplno věnuje trénování svého mladšího bratra Dominika. Oba sourozenci vynikají i v jachtingu.

„Oba kluci byli na ODM v roce 2017, kde soutěžili v jachtingu. Probojovali se i na mistrovství světa a Dominik vybojoval bronz v kategorii do třinácti let. Nyní mění v jachtingu věkovou kategorii. My doufáme, že se podaří jachting dostat na následující ODM, aby Dominik mohl reprezentovat,“ líčila maminka.

Davide, proč si se rozhodl trénovat svého mladšího bratra ve skicrossu?
Se skicrossem mám z celé rodiny největší zkušenosti, a proto jsem si řekl, že by bylo dobré všechno bratrovi předat. S Dominikem jsme spolu původně měli stejného trenéra, ale ten už skončil s trénováním, takže jsme se s bráchou dali takto dohromady.

Dominiku, jaké to je, když tě trénuje vlastní bratr?
Rozhodně k němu mám méně respektu. Ale tím, že je k nám věkově blíž, víc nám rozumí. Jeho rad se držím, ale neberu to tak vážně, jako kdyby mi to řekl cizí trenér. (smích)

Dostává bratr za tréninky nějakou výplatu Dominiku?
Ne, neplatím mu nic. Dělá to zadarmo. (smích)

Hecuješ Davide před závodem svého svěřence?
Určitě. Před prvním závodem dostal oběma rukama přes záda, když šel na start. (smích)

Máte mezi sebou vztah trenér – svěřenec. Komu z vás dvou se více nechce na společné tréninky?
Určitě Dominikovi, protože ten před každým tréninkem říká, že skončí s lyžováním. Nechce se mu vstát z postele a jít na svah, ale vždycky to nakonec zvládne.

Autor: Viktor Pavlovec

líbil se ti článek?