I díky mincí pro štěstí od Špotákové se dostaly plážové fotbalistky až na Evropské hry

Evropské hry 2023
Evropské hry 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Účast na Evropských hrách v Krakově je pro ně největší událost v dějinách národního týmu. České plážové fotbalistky se dostaly na prestižní turnaj do Polska i díky velké porci štěstí. A právě štěstí jim přinesl talisman od dvojnásobné olympijské vítězky oštěpařky Barbory Špotákové.

České plážové fotbalistky letěly loni v září na Superfinále Women´s Euro Beach Soccer League do italského Cagliari. Ve stejném letadle s nimi byla na palubě i oštěpařka Barbora Špotáková, která cestovala na mítink Diamantové ligy. Během přestupu na letišti v Curychu se fotbalistky se slavnou atletkou vyfotily, ale to nebylo vše, co si na památku odnesly. Trojnásobná olympijská medailistka reprezentantkám darovala minci pro štěstí, kterou našla na loňském mistrovství Evropy v Mnichově, kde vybojovala bronz.

Je to americký desetník z roku 1986, jenž našla na rozběžišti oštěpu a schovala si ho pro štěstí. V Mnichově nakonec vybojovala na olympijském stadionu na závěr kariéry senzační bronz. Kouzelná mince pak štěstí přinesla právě i fotbalistkám. Pouze pět z šesti týmů si na turnaji v Cagliari zajišťovalo účast na Evropských hrách v Krakově. Češky výběr sice skončil šestý, ale po odhlášení Anglie se do Polska nakonec kvalifikoval.

„Jelikož zatím není ženské mistrovství světa v plážovém fotbale, tak Evropské hry jsou pro nás největší šancí dostat se do úzkého finále,“ řekl Jan Dámec, předseda českého plážového fotbalu po postupu žen na Evropské hry. „Tahle událost je největší v dějinách české reprezentace.“

Skvělou atmosféru Evropských her si užívají i hráčky přímo na místě. „Je to pro nás velký zážitek. Jsme tady všichni pohromadě, můžeme se chodit dívat na jiné sporty. Myslím, že si to tady každý užívá. Na šermu jsem nikdy nebyla, bylo to hodně zajímavý. A o ragby jsme zjistily, že je to fakt drsný sport. A dokonce jsme se v pondělí na to i dívaly v televizi a fandily Češkám,“ prozradila fotbalistka Michaela Čulová na webu Beach Soccer Czech.

Reprezentantky byly nadšené i ze stadionu, na kterém hrají. „Nějaké stadiony už jsme viděly, tenhle patří mezi ty nejluxusnější, na kterých jsme byly. Písek je fajn, je zase trošku jinej, než na co jsme zvyklé. Měly jsme možnost se během dvou tréninků přizpůsobit. Myslím si, že nám to sedí. Zázemí je moc hezké,“ těšilo reprezentantku Lucii Hruškovou.

Start do velkého turnaje však českým hráčkám nevyšel. V úvodním zápase s Polkami prohrály 1:5 a ve druhém utkání ve skupině padly po stejném výsledku s Portugalskem. V pátek od 11:30 je tak čeká souboj o konečné 5. místo proti Italkám.

Tento turnaj je ale teprve začátek dlouhé cesty pro český plážový fotbal. A kdo ví, cílem možná budou olympijské hry v Los Angeles v roce 2028, kam se chce tento sport zařadit do programu her.

líbil se ti článek?